Κόμμα Παιδεραστών

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
1. Τι σωματική ζημιά μπορεί να πάθει ένα 12χρονο που δεν μπορεί να πάθει ένα 15χρονο; Όσο για τα ΣΜΝ, αυτό είναι δουλειά του γονιού να ενημερώσει το παιδί του σωστά.
2. Το κάπνισμα και τα ναρκωτικά πάντα προκαλούν μικρή ή μεγάλη ζημιά. Μπορεί να μην πεθάνει, αλλά κακό στην υγεία του θα κάνει σίγουρα.

Επομένως ακόμα και εσύ που μέχρι πρότεινως έκανες λόγο για κόσμο που δεν είναι άσπρο ή μαύρο, κάνεις τώρα διακρίσεις σε κάποια θέματα. Να προχωρήσω λίγο παρακάτω και να υποθέσω ότι δέχεσαι και τη ''θεωρία'' του καλού-κακού? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
1. Τι σωματική ζημιά μπορεί να πάθει ένα 12χρονο που δεν μπορεί να πάθει ένα 15χρονο; Όσο για τα ΣΜΝ, αυτό είναι δουλειά του γονιού να ενημερώσει το παιδί του σωστά.
2. Το κάπνισμα και τα ναρκωτικά πάντα προκαλούν μικρή ή μεγάλη ζημιά. Μπορεί να μην πεθάνει, αλλά κακό στην υγεία του θα κάνει σίγουρα.
Μην το λες.Ένα κοριτσάκι που δεν έχει μπει στην εφηβεία μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά από έναν μεγαλύτερο "κύριο", που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο ακόμα και την ικανότητά του να τεκνοποιήσει.
Αποδεδειγμένα, όσο μικρότερη είναι η ηλικία έναρξης σεξουαλικών επαφών, τόσο αυξάνει ο κίνδυνος καρκίνου του ταρχήλου της μήτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Επομένως ακόμα και εσύ που μέχρι πρότεινως έκανες λόγο για κόσμο που δεν είναι άσπρο ή μαύρο, κάνεις τώρα διακρίσεις σε κάποια θέματα. Να προχωρήσω λίγο παρακάτω και να υποθέσω ότι δέχεσαι και τη ''θεωρία'' του καλού-κακού? ;)

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Τι σχέση έχει αυτό που είπα με το οτι δεν θα μου άρεσε (αλλά κ πάλι δεν μπορώ να κάνω πολλά πέρα απο το να του δώσω τη σωστή παιδεία) να καπνίζει το παιδί μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
1. Πιστευεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που ήσουν 12, 16 χρόνια πριν; Όσο για την υπευθυνότητα που απαιτείται, να ποιά είναι η δουλειά του γονιού και τι μπορεί να κάνει. Αλλά όταν οι περισσότεροι γονείς λένε στα παιδιά τους οτι τα έφερε ο πελαργός.............το πρόβλημα είναι στους γονείς.
2. Δηλαδή τι να κάνουν οι γονείς; Εσύ τι θα έκανες; Θα το μάντρωνες; Μόνο χειρότερα θα έκανες τα πράγματα και το παιδί σου θα σου κρυβόταν. Αυτό θέλεις;
3. Το ντύσιμο και η απουσία σεξ μόνο ορίζουν την παιδικότητα; Τι πιο ωραίο απο 2 παιδια που ανακαλύπτουν μαζί το σεξ; Γιατί έχω την εντύπωση οτι θεωρείτε όλοι το σεξ κάτι κακό, κάτι που σε καταστρέφει και σε φθείρει; Ε ρε Kinsey που μας χρειάζεται, ακόμα και σήμερα... :(

1.έχουν αλλάξει πολλά τα τελευταία 16 χρόνια και αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου.Έχουν αποθρασυνθεί τελείως τα κοριτσάκια.
Η αλλάγή δε σημαίνει πάντα βελτίωση και σίγουρα όχι στην προκειμένη περίπτωση.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι νέοι γονείς δεν αντιμετωπίζουν τόσο συντηριτικά το θέμα και ο πελργός ψόφησε εδώ και κάποια χρόνια.
Οι γονείς έχουν τις ευθύνες τους αλλά μην ξεχνάς ότι όσο και να θες να προστετέψεις το παιδί σου και όσες αρχές και αν του δωσεις δέχεται πολλές επιρροές από εξωτερικούς παράγοντες και τα πράγματα γίνονται ανεξέλεγκτα.

2. Δεν ξέρω τι θα έκανα, μα τω θεώ, πολύ πιθανό να έκανα αυτό που είπα.Θα πήγαινα σε ειδικό να με συμβουλέψει για το πως να χειριστώ την κατάσταση.

3.Φυσικά και όχι.Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος έχει σεξουαλικά ένστικτα από πολύ μικρή ηλικία. Δε σημαίνει όμως πρέπει και τα νήπια που πιάνουν τη λιλίκα τους και τη χαιδεύουν από ένστικτο-γεγονός όχι παράδειγμα- είναι και έτοιμα σεξουαλικα. Στα 12 όμως με συγχωρείς για την έκφραση δεν ξέρουν ακόμα τι έχουν στο βρακί τους, απλά το υποψιάζονται και το ανακαλύπτουν δε σημαίνει ότι πρέπει να βάλουν και μπρος στη μηχανή και όποιον πάρει ο Χάρος.

Το σεξ είναι το ωραιότερο πράγμα στον κόσμο αλλά να γίνεται συνειδητά και με συναισθηματική ωρίμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μην το λες.Ένα κοριτσάκι που δεν έχει μπει στην εφηβεία μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά από έναν μεγαλύτερο "κύριο", που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο ακόμα και την ικανότητά του να τεκνοποιήσει.
Αποδεδειγμένα, όσο μικρότερη είναι η ηλικία έναρξης σεξουαλικών επαφών, τόσο αυξάνει ο κίνδυνος καρκίνου του ταρχήλου της μήτρας.
Και ενας 25 χρονος μπορει να προκαλεσει ζημια στην 25χρονη συντροφο του και να μην μπορει να τεκνοποιησει.
Το βρηκα ... λεω να επιτρεπουμε μονο στους 35αριδες να κανουν σεξ .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μην το λες.Ένα κοριτσάκι που δεν έχει μπει στην εφηβεία μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά από έναν μεγαλύτερο "κύριο", που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο ακόμα και την ικανότητά του να τεκνοποιήσει.
Αποδεδειγμένα, όσο μικρότερη είναι η ηλικία έναρξης σεξουαλικών επαφών, τόσο αυξάνει ο κίνδυνος καρκίνου του ταρχήλου της μήτρας.

Τότε πως εξηγείς το γεγονός οτι αν δεν υπήρχαν τα κοινωνικά ταμπού θα έκαναν σεξ απο τα 12? Γιατί να μην ξεκινούν οι ορμές απο τα 15? Γιατί σε πολλές χώρες παντρεύονται απο τα 12 και κάνουν και πολλά παιδιά χωρίς να αποκτήσουν πρόβλημα; Γιατί τα παλιά χρόνια γινόταν αυτο κατα κόρον; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το sex δεν είναι κακό.
Η άγνοια όμως είναι.
Η απώλεια της παιδικότητας είναι.
Το να χρησιμοποιεί κάθε πιτσιρίκι το sex για να φανεί μεγαλύτερο είναι. Δεν κάνει κακό το sex αυτό, αλλά ισχύει.
Το να βιαζόμαστε όλοι να μεγαλώσουμε είναι.
Το να αφήνουμε "ελευθερο" ένα παιδάκι μιας και πάει ολοκλήρωσε τον χαρακτήρα του στα 12 είναι κακό...

prime συμφωνώ απόλυτα.

Συγγνώμη, αλλά εγώ μετανιώνω για επιλογές μου σήμερα που είμαι 25. Εμένα με επηρεάζουν στον τρόπο που σκέφτομαι καταστάσεις και γεγονότα τώρα που είμαι 25. Αν τα σημερινά 12χρονα έχουν φτάσει σε τέτοια σημείο συνειδητοποίησης του εαυτού τους τι να πω... Ελπίζω μόνο το δικό μου το παιδί να σκαρφαλώνει στα δέντρα όπως έκανα εγώ στα 12 και όχι στα κρεββάτια οποιουδήποτε. Είτε είναι ο 40χρονος Γιάννης είτε ο συμμαθητής της ο Γιαννάκης. Και για να μην λέμε μόνο για άντρες το αυτό επιθυμώ και για τον γιό μου ακόμα κ αν του κάτσει η Jolie! (η αντίστοιχη της εποχής έστω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Τι σχέση έχει αυτό που είπα με το οτι δεν θα μου άρεσε (αλλά κ πάλι δεν μπορώ να κάνω πολλά πέρα απο το να του δώσω τη σωστή παιδεία) να καπνίζει το παιδί μου;

Μα αυτό ακριβώς λέω. Ότι τελικά στο γονιό υπάρχουν πράγματα που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν. Ότι δέχεται τις διακρίσεις σε τελική ανάλυση, διότι πιστεύει ότι κάποια πράγματα είναι καλά και κάποια άλλα κακά. Επομένως υπάρχει το άσπρο-μαύρο όσο και αν δε θέλει κάποιος να το πιστέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και ενας 25 χρονος μπορει να προκαλεσει ζημια στην 25χρονη συντροφο του και να μην μπορει να τεκνοποιησει.
Το βρηκα ... λεω να επιτρεπουμε μονο στους 35αριδες να κανουν σεξ .-
Δεν είναι ακριβώς αστείο το θέμα...:|
Οι πιθανότητες αν θες να τραυματιστεί ένα κοριτσάκι που ΔΕΝ έχει μπει ακόμα στην εφηβεία είναι πολλαπλάσιες από την 25χρονη κοπέλα.Δεν είναι το ίδιο όπως βλέπεις.Για να μην πούμε πέρα από τα σωματικά, ότι η 25χρονη έχει και πλήρη επίγνωση του τί κάνει, ενώ η 12χρονη το πιθανότερο είναι να μην ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τότε πως εξηγείς το γεγονός οτι αν δεν υπήρχαν τα κοινωνικά ταμπού θα έκαναν σεξ απο τα 12? Γιατί να μην ξεκινούν οι ορμές απο τα 15? Γιατί σε πολλές χώρες παντρεύονται απο τα 12 και κάνουν και πολλά παιδιά χωρίς να αποκτήσουν πρόβλημα; Γιατί τα παλιά χρόνια γινόταν αυτο κατα κόρον; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

1. ελλιπής πληροφόρηση, απουσία πληροφόρησης
2. δεν είχε αποδειχτεί ότι υπάρχει κίνδυνος καρκίνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δεν είναι ακριβώς αστείο το θέμα...:|
Οι πιθανότητες αν θες να τραυματιστεί ένα κοριτσάκι που ΔΕΝ έχει μπει ακόμα στην εφηβεία είναι πολλαπλάσιες από την 25χρονη κοπέλα.Δεν είναι το ίδιο όπως βλέπεις.Για να μην πούμε πέρα από τα σωματικά, ότι η 25χρονη έχει και πλήρη επίγνωση του τί κάνει, ενώ η 12χρονη το πιθανότερο είναι να μην ξέρει.

τσ,τσ,τσ... μη το λές αυτό. Συμφωνα με ψυχολόγους, το παιδί από τα 5 έχει διαμορφώσει το μεγαλύτερο μέρος της προσωπικότητάς του, πόσο μάλλον στα 12...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
1.έχουν αλλάξει πολλά τα τελευταία 16 χρόνια και αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου.Έχουν αποθρασυνθεί τελείως τα κοριτσάκια.
Η αλλάγή δε σημαίνει πάντα βελτίωση και σίγουρα όχι στην προκειμένη περίπτωση.

Τα ίδια έλεγαν και οι δικοί μας γονείς όταν είμασταν εμείς 12 και τα ίδια έλεγαν και οι δικοί τους. Μήπως απλά κατακρίνουμε την αλλαγή;

Στα 12 όμως με συγχωρείς για την έκφραση δεν ξέρουν ακόμα τι έχουν στο βρακί τους, απλά το υποψιάζονται και το ανακαλύπτουν δε σημαίνει ότι πρέπει να βάλουν και μπρος στη μηχανή και όποιον πάρει ο Χάρος.

Έχεις γνωρίσει πολλούς 12χρονους τελευταία και έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έχεις γνωρίσει πολλούς 12χρονους τελευταία και έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα;

Εσύ τους έχεις γνωρίσει όλους φαντάζομαι. Πώς αλλιώς θα έλεγες ότι στα 12 είναι έτοιμοι για σεξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@ΧΡΖ: Αυτά είναι ΟΛΑ θέμα παιδείας. Επίσης στα 12, είπα οτι έχει διαμορφώσει την προσωπικότητα του, όχι οτι έχει μάθει τα πάντα. Ο γονιός πρέπει να συνεχίσει να πληροφορεί και να προσφέρει γνώσεις, αλλά τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα δεν μπορεί να τα αλλάξει. Ωραία η θεωρία, αλλά εγώ θυμάμαι οτι όταν ήμουν 12 και μετά, αν μου απαγόρευε η μητέρα μου κάτι θα έψαχνα κάθε δυνατό τρόπο να το κάνω, έστω κρυφά. Και αυτό βλέπω και έβλεπα και στους υπόλοιπους εφήβους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το κάπνισμα. Έχετε δει πολλούς εφήβους που δεν καπνίζουν επειδή δεν το επιτρέπει ο γονιός; Εγώ κανέναν. Όσοι δεν καπνίζουν είναι επειδή έχουν κατανοήσει οι ίδιοι οτι κάνει κακό. Οι απαγορεύσει δεν βοηθούν πουθενά, μόνο χειρότερα κάνουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τότε πως εξηγείς το γεγονός οτι αν δεν υπήρχαν τα κοινωνικά ταμπού θα έκαναν σεξ απο τα 12? Γιατί να μην ξεκινούν οι ορμές απο τα 15? Γιατί σε πολλές χώρες παντρεύονται απο τα 12 και κάνουν και πολλά παιδιά χωρίς να αποκτήσουν πρόβλημα; Γιατί τα παλιά χρόνια γινόταν αυτο κατα κόρον; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Κοίτα Michelle...Παλιά, ο μέσος όρος ζωής ήταν κάπου στα 40.Πιο παλιά ακόμα λιγότερο.Γι'αυτό ο άνθρωπος ως οργανισμός έχει τη δυνατότητα να τεκνοποιήσει από τα 13, γιατί πριν χιλιάδες χρόνια ζούσε μέχρι τα 30, οπότε έπρεπε να προλάβει να διαιωνίσει το είδος.Αυτός είναι ο λάκος που έχει η φάβα.
Αυτά όλα δεν ισχύουν.Ο μέσος όρος έχει πάει στα 75 και έχουν ανακαλυφθεί ασθένειες που παλιά δεν προλάβαιναν να εμφανιστούν όπως οι καρκίνοι.
Αν δεν υπήρχαν τα κοινωνικά ταμπού, θα γίνονταν πολλά πράγματα και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.Τα κοινωνικά ταμπού ο άνθρωπος τα έφτιξε για κάποιους λόγους, δεν ηρθαν ουρανοκατέβατα.
Ποιοες ακριβώς είναι οι χώρες που αναφέρεσαι και λες ότι είναι και πολλές κιόλας, που παντρέυονται από τα 12?Γιατί πριν μου είπες κάτι για Ευρώπη και ότι δεν είναι συγκρίσιμη με φυλές τις ζούγκλας και κάτι τέτοια.
Επειδή εδώ μιλάμε για νόμους (ίσως το θρεντ πρέπει να μεταφερθεί στα νομικά), ο νομοθέτης δε μπορεί να αποδεχθεί ότι το σεξ γίνεται για διασκέδαση και να το νομιμοποιήσει σε μια ηλικία που ο άνθρωπος δεν είναι ακόμα έτοιμος να τεκνοποιήσει.Ο νόμος πρέπει να είναι απόλυτος και να τους συμπεριλαμβάνει όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Μα αυτό ακριβώς λέω. Ότι τελικά στο γονιό υπάρχουν πράγματα που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν. Ότι δέχεται τις διακρίσεις σε τελική ανάλυση, διότι πιστεύει ότι κάποια πράγματα είναι καλά και κάποια άλλα κακά. Επομένως υπάρχει το άσπρο-μαύρο όσο και αν δε θέλει κάποιος να το πιστέψει.

Εγώ είπα οτι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, όχι οτι δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο. Και το τι είναι κακό ή όχι προσωπικά το βλέπω αντικειμενικά, όχι απο ψευτοηθικές και πουριτανισμούς που κρατούν το μυαλό μου δέσμιο. Το μόνο επιχείρημα στην όλη συζήτηση που με άγγιξε είναι του faithplus, ακριβώς επειδή βασίζεται στην επιστήμη και όχι σε ηθική που είναι κάτι μεταβαλλόμενο.

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δεν είναι ακριβώς αστείο το θέμα...:|
Οι πιθανότητες αν θες να τραυματιστεί ένα κοριτσάκι που ΔΕΝ έχει μπει ακόμα στην εφηβεία είναι πολλαπλάσιες από την 25χρονη κοπέλα.Δεν είναι το ίδιο όπως βλέπεις.Για να μην πούμε πέρα από τα σωματικά, ότι η 25χρονη έχει και πλήρη επίγνωση του τί κάνει, ενώ η 12χρονη το πιθανότερο είναι να μην ξέρει.
Δηλαδή τι να νομίζει οτι κάνει;

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
1. ελλιπής πληροφόρηση, απουσία πληροφόρησης
2. δεν είχε αποδειχτεί ότι υπάρχει κίνδυνος καρκίνου
Έχεις ακούσει να πάθαιναν καρκίνο;

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
τσ,τσ,τσ... μη το λές αυτό. Συμφωνα με ψυχολόγους, το παιδί από τα 5 έχει διαμορφώσει το μεγαλύτερο μέρος της προσωπικότητάς του, πόσο μάλλον στα 12...
Αμφισβητείς την ψυχιατρική; Επίσης οι ειρωνείες δεν νομίζω οτι σου δίνουν περισσότερο δίκιο.

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Εσύ τους έχεις γνωρίσει όλους φαντάζομαι. Πώς αλλιώς θα έλεγες ότι στα 12 είναι έτοιμοι για σεξ?

Ίσως επειδή έχει περάσει λιγότερος καιρός απο τότε που ήμουν 12 και τα θυμάμαι λίγο καλύτερα απο άλλους που τα έχουν ωραιοποιήσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μάλιστα, να πάει το όριο στα 13, στα 12 στα 7. Αλήθεια, οι παιδεραστές γιατί να θέλουν να το κάνουν αυτό; Είναι προοδευτικοί φαίνεται. Ρε παιδιά άλλο το να αισθάνεται σεξουαλικά ερεθισμένος ένας έφηβος ή μια έφηβη στα 13 κι άλλο να θέλουν να κάνουν σεξ. Είναι εντελώς διαφορετικό. Πόσοι από εσάς δηλαδή αισθανθήκατε πραγματικά την ανάγκη να κάνετε σεξ στα 13 σας? Εγώ πάντως δεν το αισθάνθηκα, ούτε και στα 15 το αισθάνθηκα. Εντάξει μπορεί να είμαι και ανώμαλη εγώ τι να πω; Ας ηρεμήσουμε λιγάκι ρε παιδιά. Εγώ δε θα ήθελα τα παιδιά μου στα 13 τους να έχουν σχέση με μεγάλους κύριους ή κυρίες πάντως, και μάλιστα οι τελευταίοι να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δεν είναι ακριβώς αστείο το θέμα...:|
Οι πιθανότητες αν θες να τραυματιστεί ένα κοριτσάκι που ΔΕΝ έχει μπει ακόμα στην εφηβεία είναι πολλαπλάσιες από την 25χρονη κοπέλα.Δεν είναι το ίδιο όπως βλέπεις.Για να μην πούμε πέρα από τα σωματικά, ότι η 25χρονη έχει και πλήρη επίγνωση του τί κάνει, ενώ η 12χρονη το πιθανότερο είναι να μην ξέρει.
Αν υποθεσουμε οτι εχουμε εναν 12χρονο ατομο ... και ξερει τα παντα γυρω απο το σεξ ... θα εχεις προβλημα να κανει σεξ; ;)
Στα 12 όμως με συγχωρείς για την έκφραση δεν ξέρουν ακόμα τι έχουν στο βρακί τους
Εγω θυμαμαι που στα 12 συζηταγα με τον φιλο μου ποιες δασκαλες μας αρεσουν ... και γενικα συζηταγαμε αρκετα για το σεξ. Θυμαμαι μια φορα ειχαμε παθει την πλακα μας με αυτην που μας εκανε μαθημα κιθαρας. :) Το μονο που θελαμε τοτε ... ξερετε ποιο ηταν.

Δεν λεω ... δεν ηξερα τα παντα για το σεξ. Αλλα ηξερα ... οτι στο σεξ ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιουμε προφυλακτικο ... Ειναι αρκετο πιστευω ... εξαλλου γιατι να μην αλλαξει και η αντιληψη των γονιων ... δλδ γιατι οι γονεις να μην μαθαινουν και 10 ακομη τι ακριβως ειναι το σεξ ;)

Τοτε και τα παιδεια θα μπορουν να κανουν σεξ , αν το θελουν , και οι γονεις θα ειναι ησυχοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έχεις ακούσει να πάθαιναν καρκίνο;

και που στο καλό στηρίχτηκε η έρευνα???

και ναι, οι γιαγιάδες της δικής μου εφηβικής ηλικίας, πάθαιναν καρκίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Κοίτα Michelle...Παλιά, ο μέσος όρος ζωής ήταν κάπου στα 40.Πιο παλιά ακόμα λιγότερο.Γι'αυτό ο άνθρωπος ως οργανισμός έχει τη δυνατότητα να τεκνοποιήσει από τα 13, γιατί πριν χιλιάδες χρόνια ζούσε μέχρι τα 30, οπότε έπρεπε να προλάβει να διαιωνίσει το είδος.Αυτός είναι ο λάκος που έχει η φάβα.
Αυτά όλα δεν ισχύουν.Ο μέσος όρος έχει πάει στα 75 και έχουν ανακαλυφθεί ασθένειες που παλιά δεν προλάβαιναν να εμφανιστούν όπως οι καρκίνοι.
Αν δεν υπήρχαν τα κοινωνικά ταμπού, θα γίνονταν πολλά πράγματα και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.Τα κοινωνικά ταμπού ο άνθρωπος τα έφτιξε για κάποιους λόγους, δεν ηρθαν ουρανοκατέβατα.

Χμμ αυτο έχει μια βάση αν και νομίζω οτι είναι λίγο υπερβολικό... Ο νομοθέτης δηλαδή της Ισπανίας ή άλλων χωρών που έχουν τέτοια ηλικία ν.σ. δεν το είχε σκεφτεί αυτό;

Ποιοες ακριβώς είναι οι χώρες που αναφέρεσαι και λες ότι είναι και πολλές κιόλας, που παντρέυονται από τα 12?Γιατί πριν μου είπες κάτι για Ευρώπη και ότι δεν είναι συγκρίσιμη με φυλές τις ζούγκλας και κάτι τέτοια.

Τις χώρες αυτές δεν τις ανέφερα ως παράδειγμα για τους νόμους τους αλλά ως παράδειγμα όσον αφορά οτι δεν παθαίνουν κάτι γι'αυτό το λόγο. Και ακόμα και στην ελλάδα μέχρι πριν κάποια χρόνια υπήρχαν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Είχα φίλες που η μητέρα τους τις γέννησε στα 14-15. Άρα λογικά θα ξεκίνησε τη σεξουαλική της ζωή αρκετά νωρίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top