Χίος: Η πυρκαγιά στερεύει το δάκρυ της μαστίχας

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Σε εξέλιξη βρίσκεται η πυρκαγιά στη Χίο με τα κύρια μέτωπα της φωτιάς να μαίνονται στην περιοχή Σιδηρούντας στα βορειοδυτικά του νησιού και στον Προβατά.
Υπολογίζεται πως από το Σάββατο έχουν αποτεφρωθεί 120.000 στρέμματα χορτολιβαδικής έκτασης, δάσους και καλλιεργειών.
Ανυπολόγιστη είναι η καταστροφή που έχουν υποστεί τα μαστιχόδεντρα με το 40% να έχει γίνει στάχτη, ενώ η ζημιά υπολογίζεται σε 4 εκατ. Ευρώ.
Παράλληλα, έχει πληγεί σε μεγάλο βαθμό η μελισσοκομία, αλλά και ελαιοκαλλιέργειες.
https://www.econews.gr/2012/08/21/xios-pyrkagia-mastixodentra-staxti/


Βιβλική η καταστροφή. :(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
πραγματικά πολύ λυπηρό αυτό το γεγονός....πόσο μάλλον σε μία τέτοια περίοδο που η μαστιχα Χιου αποτελεί ένα απο τα πιο σημαντικά έσοδα μας αφου ειναι εξαγώμενο προϊόν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Νεκρή γή, αυριανή no man’ s land.






>>>Της Σοφίας Λαμπίκη
Η Χίος καίγεται ολόκληρη.
Έγκλημα.
Οι ευθύνες πολύ συγκεκριμένες και ας μην κρύβεται κανείς.
Υπεύθυνη πρόληψης αλλά και Πολιτικής Προστασίας είναι η Τοπική Αυτοδιοίκηση.
Είναι υποχρέωση της να έχει Σχέδιο έτοιμο για κάθε φυσική ή άλλη καταστροφή.
Να έχει κάνει δεκάδες ασκήσεις προσομοίωσης.
Να ξέρει κάθε πολίτης, εθελοντής, κρατικός υπάλληλος που θα πάει και τι θα κάνει.
Τι βλέπουμε εδώ;
Μια τεράστια δύναμη πυροσβεστών και εναέριων μέσων να παραμένει αναξιοποίητη.
Αναξιοποίητοι και οι εκατοντάδες εθελοντές.
Αντί να υπάρχει ένα κεντρικό στρατηγείο διαχείρισης της καταστροφής που θα ενημέρωνε τους πολίτες σε 24ωρη βάση, που θα δεχόταν τηλεφωνήματα , που θα συντόνιζε το έργο βλέπουμε πολιτικάντηδες να τρέχουνε μέσα στη φωτιά για να μην χάσουν την εκλογική τους πελατεία.
Βλέπουμε βουλευτές και αιρετούς να μπλέκονται στα πόδια της Πυροσβεστικής αντί να κάτσουν στη γωνιά και να βγάλουν τον σκασμό ή να παραιτηθούν για την ακαματοσύνη τους.
Ακούμε ότι ρημάξαν στα τηλέφωνα την πυροσβεστική στις εντολές οι ντόπιοι κομματάρχες να πάνε να σώσουν το δικό τους το χωριό και ας καεί το σύμπαν γύρω.
Μέχρι κι ο δρόμος προς τα νότια παρέμεινε ανοιχτός (!) προς όποιον ήθελε να κατέβει βάζοντας έτσι σε κίνδυνο πιθανούς τουρίστες ή επιτρέποντας πιθανολογικά σε νέους επίδοξους εμπρηστές να κατέβουν προς τα κει.
Η Ανικανότητα Σχεδιασμού και Διαχείρισης είναι αντίστοιχη του μεγέθους της Καταστροφής.
Θα δώσουν λέει επιδοτήσεις για να ανακουφίσουν…
Πόσο αποτιμάται η Ζωή που κάηκε και καίγεται ακόμα τρίτη μέρα;
Πόσο αποτιμώνται τα δέντρα, τα πουλιά, τα ζώα που κάηκαν;
Εν τέλει , στη χώρα του Ανταποδοτικού Οφέλους πόσο αποτιμάται η καταστροφή του τόπου σου;
Με πόσα φράγκα είσαι ικανοποιημένος;
Τι σχεδιάζουν για Μετά;
Ολοφάνερο φαίνεται.Σοκ και Δέος και μετά … «Ανάπτυξη» (βλέπε Ταυλάνδη μετά το τσουνάμι, βλέπε Ιράκ μετά τον πόλεμο)
Ο τόπος θα γεμίσει επίδοξους Επενδυτές με την ευγενική φροντίδα των τοπικών προυχόντων που θα συνεχίσουν την καταστροφή αντί ν΄αφήσουν τη Φύση ήσυχη , να την βοηθήσουμε όλοι να κλείσει αργά - αργά τις πληγές της.
Έτοιμο σχέδιο ΗΔΗ υπάρχει, της ΡΟΚΑΣ-ΙΜΠΕΡΝΤΡΟΛΑ για τεράστιο αιολικό βιομηχανικό πάρκο. Θα βρεθούν κι άλλα τέτοιου τύπου σίγουρα, καλοθελητάδες υπάρχουν μπόλικοι.
Ένα αμείλικτο ερώτημα υψώνεται προς τους αιρετούς περιφερειακούς συμβούλους , οι οποίοι σε λίγες μέρες θα κληθούν να ψηφίσουν στο Περιφερειακό Συμβούλιο Β.Αιγαίου για την έγκριση της επένδυσης ΒΑΠΕ που στήνεται εδώ :
- Θα ψηφίσετε κύριοι την ταφόπλακα για την επάνοδο της Ζωής στον τόπο, εσείς που είστε από τους βασικούς υπεύθυνους της καταστροφής λόγω της ανικανότητας σας του όποιου σχεδιασμού;
Αν ναι, συστήνω να στήσετε τους πολιτικάντικους θρόνους σας πάνω στα πτερύγια των 100 μ ανεμοτουρμπίνων και από κει , όπως ο Ξέρξης στο όρος Αιγάλεω, να παρακολουθείτε από ψηλά την ολική καταστροφή του τόπου, την μετατροπή του σε έναν τόπο χωρίς Ανθρώπους, χωρίς Ζωή.
Μόνο να υπενθυμίσουμε ότι Νόμος περί μη ευθύνης υπουργών υπάρχει αλλά Νόμος περί μη ευθύνης αιρετών δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
ἅλς περίμενα μύνημα σου.

Δεν είχα συνηδειτοποιήσει το μέγεθος της καταστροφής.
Μέχρι σήμερα που έτυχε και άνοιξα τηλεόραση μετά απο μήνες, και το είδα στις ειδήσεις.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Erinta,και που να πας να δεις με τα μάτια σου τι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ έχει γίνει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Πφφ, δεν θέλω. Αλήθεια.
Είσαι Χίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.


5Η μέρα και η φωτιά συνεχίζει.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Και η Ζάκυνθος καίγετε επίσης.
Δεν ξέρω τι θα μείνει πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Παιδια αυτες τις μερες βρισκομαι και εγω στη Χιο και οι εικονες που αντικριζω ειναι αποκαρδιωτικες. Ευτυχως που φευγω δε μπορω αλλο να τα βλεπω και να ακουω συνεχεια τα αεροπλανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κουνούπι αδέσμευτη ενημέρωση










6η μέρα καταστροφής – Ο εφιάλτης συνεχίζεται





Δείτε ΕΔΩ το χρονικό καταστροφής της Τετάρης
ΠΕΜΠΤΗ
1.00 Σταθερή παραμένει η κατάσταση στο ενεργό μέτωπο. Ας ελπίσουμε ότι το πρωί που θα συνεχιστούν οι ρίψεις από τα εναέρια μέσα η φωτιά θα σβήσει.
08.35 Με τέσσερα ελικόπτερα και δυο αεροπλάνα συνεχίζεται η μάχη στο μέτωπο της φωτιάς. Η πυρκαγιά το βράδυ έκαιγε στο ύψωμα Καλόγερος και συνεχίζει το καταστροφικό της έργο.
09.28 Στόχος είναι να σβήσει αρχικά στα ψηλά σημεία η φωτιά από τα εναέρια μέσα, ώστε να μπορέσουν στη συνέχεια οι πυροσβέστες να πάνε πιο χαμηλά στη χαράδρα και να την "αποτελειώσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
23.8.12

Χίος 2012, το Ολοκαύτωμα...


Ο συγγραφέας Γιάννης Μακριδάκης γράφει από το μαρτυρικό νησί για την πύρινη τραγωδία...

Κάτι τέτοιες ώρες παρακαλάω να ήμουνα άπατρις. Σκέφτομαι πόσο καλύτερα θα ήταν να έχω γεννηθεί και να ζω στην τσιμεντούπολη, να μην ξέρω τίποτα, να είμαι ένας ανυποψίαστος αστός καταναλωτής και να έχω πλήρη άγνοια για τη ζωή και τη φύση.
Στα...

δεκαπέντε χρόνια που εξέδιδα το περιοδικό Πελινναίο, είχα περπατήσει βήμα προς βήμα ολόκληρο το νησί. Από την ψηλότερη κορφή μέχρι το πιο βαθύ σπήλαιο κι από την καρδιά του πυκνότερου δάσους ίσαμε την πιο απόμερη ακρογιαλιά. Η Χίος μού αποκαλυπτόταν αργά και ηδονικά, τόσο που την ερωτεύτηκα παράφορα και δεν την πρόδωσα ποτέ. Εφτασα στο σημείο να νιώθω πως ο κυριότερος λόγος για τον οποίον ήρθα στη ζωή ήταν για να δω αυτό το θαύμα της φύσης γύρω μου, για να ρουφήξω κάθε εικόνα, κάθε μυρωδιά και κάθε ήχο αυτού του υπέροχου τόπου. Εγινε για μένα Ιδέα η Χίος...
.
Η πρώτη φωτιά Το φοβόμουν επί πολλά χρόνια, κάθε καλοκαίρι, αλλά το ξόρκιζα το κακό. Είχα γνωρίσει από μικρό παιδί τον τρόμο και τον φασισμό της πύρινης λαίλαπας. Δεκαεφτά ετών ήμουνα, όταν ένα καλοκαιρινό απόγευμα που πήγαινα για την απογευματινή μου βόλτα στα καφέ της προκυμαίας, με σταμάτησε η Τροχαία και μου επέδωσε ένα χαρτί πολιτικής επιστράτευσης. Με έστειλαν στο σπίτι μου να αλλάξω περιβολή και κατόπιν με φόρτωσαν σε ένα στρατιωτικό όχημα. Με στείλανε στο μέτωπο μιας πυρκαγιάς που κατέκαιγε τα δάση της Νέας Μονής. Η νύχτα έπεσε γρήγορα κι απόμεινα μες στο φλεγόμενο δάσος, να βλέπω τους αιωνόβιους πεύκους που γίνονταν παρανάλωμα, οι φλόγες να γλείφουν τ’ αστέρια της καλοκαιρινής νύχτας κι εγώ να κλαίω με δάκρυ πιο μαύρο κι από το κάρβουνο, να μην μπορεί η ψυχή μου να βαστάξει τόσο πόνο. Οι δασοπυροσβέστες τρώγανε σουβλάκια και πίτσες, γελούσανε σαν να βρίσκονταν σε γλέντι και λέγανε σε μένα τον πρωτάρη ότι τη νύχτα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ότι την αφήνεις τη φωτιά να κάψει ό, τι είναι να κάψει ώσπου να ξημερώσει και να ’ρθουν τ’ αεροπλάνα. Τους άκουγα, τους έβλεπα με φόντο τις φλόγες που καρβούνιαζαν τους πεύκους και με κυρίευε η θλίψη και η οργή. Βγήκα στον δρόμο, σταμάτησα ένα διερχόμενο όχημα και έφυγα. Πήγα στο κρεβάτι μου και δεν κοιμήθηκα καθόλου όλη νύχτα. Με το πρώτο φως της μέρας, καβάλησα το παπί και ξαναπήγα στο μέτωπο της φωτιάς, αυτή τη φορά δίχως χαρτί πολιτικής επιστράτευσης στην τσέπη. Εθελοντής δασοπυροσβέστης.
Ο αβάσταχτος πόνος Από τότε έχουν περάσει είκοσι και βάλε χρόνια, στη διάρκεια των οποίων συμμετείχα εθελοντικά σε όλες ανεξαιρέτως τις κατασβέσεις πυρκαγιών που άναψαν στο νησί. Και πάντα έλεγα πως άμα ποτέ, ω μη γένοιτο, αρπάξει φωτιά το δάσος του Αναβάτου, δεν θα έχω το ψυχικό σθένος να είμαι παρών, να δω το αποτρόπαιο θέαμα. Κι ήρθε ο Αύγουστος του 2012 να μου δώσει αυτή τη μεγάλη πίκρα, να δοκιμάσει τις αντοχές μου. Με την αναγγελία της πυρκαγιάς ένιωσα τους πρώτους πόνους στο στομάχι. Δεν τόλμησα να πάω στον τόπο της καταστροφής, ούτε νομίζω πως θα τολμήσω ποτέ πια. Ο πόνος είναι αβάσταχτος.
Η φωτιά δεν αρκέστηκε μόνο σ’ αυτό το όμορφο πυκνό δάσος. Συνέχισε την ξέφρενη πορεία της. Η Χίος αφανίστηκε. Η καταστροφή είναι ολοσχερής. Ιδια σε μέγεθος με αυτήν που προξένησαν οι ορδές των Οθωμανών το 1822 σφαγιάζοντας και πυρπολώντας το νησί, δημιουργώντας όμως ταυτόχρονα κι ένα πανευρωπαϊκό κίνημα φιλελληνισμού και συμπαράστασης στην ελληνική επανάσταση.
Διακόσια σχεδόν χρόνια μετά και ενώ η Ελλάδα είναι πάλι υπόδουλη, της αυτοκρατορίας των «Αγορών» αυτή τη φορά, η Χίος υφίσταται ξανά ολοκαύτωμα, με υπαίτιους την ελληνική κυβέρνηση και τις ορδές των τοπικών πολιτικών και ψηφοφόρων, οι οποίοι όλα αυτά τα χρόνια έβλεπαν το νησί ως οικόπεδο προς «αξιοποίηση και ανάπτυξη».
Εύχομαι και ελπίζω ότι ούτε αυτή η θυσία του τόπου μου θα πάει χαμένη. Οτι θα ξυπνήσει συνειδήσεις και θα κάνει τους ανθρώπους πιο ταπεινούς και πιο συνετούς. Οσο για μένα, θα συνηθίσω στη θλίψη.

* Ο Γιάννης Μακριδάκης είναι συγγραφέας και ο ιδρυτής του Kέντρου Xιακών Mελετών με σκοπό την έρευνα, αρχειοθέτηση, μελέτη και διάδοση των τεκμηρίων της Χίου. Κείμενά του στο προσωπικό του ιστολόγιο: https://yiannismakridakis.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ο,τι και να πω λίγο είναι.. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αλς ειναι πραγματικα λυπηρος ο απολογισμος. Ελπιζω πολυ συντομα μεσα απο τις σταχτες να αναγεννηθει και να ορθοποδησει το πολυπαθο νησι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αλς ειναι πραγματικα λυπηρος ο απολογισμος. Ελπιζω πολυ συντομα μεσα απο τις σταχτες να αναγεννηθει και να ορθοποδησει το πολυπαθο νησι μας

Μακάρι, αλλά πως; Είναι πολλά τα λεφτά,geokam! Παίζονται συμφέροντα......
Αλλά όπως και να ΄χει η Χίος ήταν, είναι και θα είναι μυροβόλος και μπορεί το δάκρυ της μαστίχας να είναι μαύρο τώρα αλλά θα λάμψει ξανά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Θα τα αναδασώσουμε και πάλι.
Και θα κάνουμε οτι μπορούμε για να γίνει όπως πριν.Όχι καλύτερη απο πριν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Άντε να δούμε,Lim, θα τα καταφέρουμε;
Δεν μας διάλεξε τυχαία η μαστίχα πιστεύω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top