Ο 17χρονος Έλληνας που μας έκανε υπερήφανους

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.


Ο Χάρης Ιωάννου βραβεύτηκε με ειδική διάκριση γιατί κατασκεύασε ένα τεχνητό γάντι για άτομα με αναπηρία στα άνω άκρα.

Η ευαισθησία του για το πρόβλημα της γιαγιάς του τον οδήγησε στη δημιουργία ενός ειδικού τεχνητού γαντιού που θα βελτιώσει κατά πολύ τη ζωή των ανθρώπων με κινητικά προβλήματα στα άνω άκρα.

Ο 17χρονος μαθητής πρόσφατα πήρε το πρώτο Πανευρωπαϊκό βραβείο μηχανικής στην Σλοβακία.
Μια ακόμη διάκριση έρχεται για τον Έλληνα που μας κάνει περήφανους. Ο Χάρης Ιωάννου βραβεύτηκε με ειδική διάκριση από τη «Unicef» σε εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε χθες στη Στοά του Βιβλίου με την ευκαιρία της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Δύο χρόνια πριν, ο τότε 15χρονος Χάρης συνέλαβε την ιδέα του μεταλλικού γαντιού βλέποντας τη γιαγιά του που αντιμετώπιζε κινητικές δυσκολίες να μην μπορεί να πιάσει ούτε το τηλεκοντρόλ. Τότε αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τη δημιουργικότητά του προς όφελος όσων έχουν ανάγκη όπως αναφέρει το δημοσίευμα του Έθνους.
Μέσα σε ενάμιση χρόνο κατάφερε να κατασκευάσει το μεταλλικό γάντι, με πολύ υπομονή και ατέλειωτες ώρες προσωπικής δουλειάς. Η συσκευή, βάρους μόλις 350 γραμμαρίων, απαρτίζεται από μια μεταλλική κατασκευή, με αισθητήρες πίεσης, που αντιλαμβάνονται πότε το άτομο που φοράει το γάντι πάει να κάνει μία κίνηση με το χέρι. Μέσα από ένα επεξεργαστικό σύστημα, που βρίσκεται πάνω στο γάντι, και με τη βοήθεια αλγορίθμων δίνεται εντολή σε κινητήρες να κινητοποιήσουν το χέρι.

Το γάντι μπορεί να προσδώσει δύναμη μέχρι 17 κιλά σε κάθε κλείδωση του χεριού.
"Το γάντι είναι ακόμα ακατάλληλο για καθημερινή χρήση γιατί βρίσκεται σε αρχικό στάδιο και υπάρχουν κάποια σφάλματα αλλά τα αποτελέσματα ήταν ενθαρρυντικά", λέει ο ίδιος και προσθέτει: "Από μικρό παιδί ενδιαφερόμουν γι'αυτά τα πράγματα. Έχω κάνει μετατροπές αυτοκινήτων από βενζινοκίνητα σε ηλεκτροκίνητα και έχω αποπειραθεί να φτιάξω ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορούν να ανοιγοκλείνουν οι διακόπτες του σπιτιού μέσω internet. Το δοκίμασα στη πόρτα του γκαράζ, την κατέστρεψα και το πάθημα μου έγινε μάθημα.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
απιστευτος ο τυπος. μυαλο -ξουραφι!
συγχαρητηρια και για ακομα μια φορα αποδειχτηκε οτι οι νεοι της ελλαδας μπορουμε να κανουμε τη διαφορα! απλως συγχαρητηρια...
το κρατιδιο οομως να τα βλέπει αυτα γτ το συγκεκριμενο παιδι ειπε οτι δεν πρεπει να περιφρονουμε τα ελληνικα πανεπιστημια αλλα μολις αποφοιτησει απο αυτο αμφιβαλλω αν θα μεινει στο ελλαδισταν μας χαραμιζοντας τις ικανοτητες του , αν και εγω προσωπικα διαφωνω με την λυση της φυγης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Τέτοια παιδιά αν κάτσουν Ελλάδα, θα χαντακωθούν. Αυτό έχω να πω μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξιζει να αναφερθει επισης οτι το συγκεκριμενο παιδι εχει δυσλεξια. Επαληθευει αυτο που λενε καποιοι λιγοι (οχι αυτοι που θεωρουν οτι τα παιδια με δυσλεξια ειναι αναπηρα πιστεψτε ξερω δυστυχως πολλους τετοιους και εχω φιλο με δυσλεξια που ειχε αντιμετωπιζε τετοιου ειδους συμπεριφορες) οτι ενα ατομο με δυσλεξια ειναι σαν φεραρι που πρεπει να κινηθει μεσα σε στενα, γεματα λακουβες στενακια. Δυστυχως η γραφειοκρατικη οργανωση του συστηματος στην Ελλαδα δεν επιτρεπει σε πολλα τετοια παιδια να αναδειξουν τα ταλεντα που διαθετουν.

Σχετικα με την διακριση του, δεν βρισκω λογια να εκφασω τον θαυμασμο μου, μου κανει φοβερη εντυπωση πως ενα τοσο νεο ατομο εχει τετοιες φοβερες δυνατοτες:D. Μπραβο του πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
αν μεινει στην Ελλαδα ,σε 10 χρονια θα φτιαχνει σουβλακια, στη καλυτερη περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μπράβο του και πάλι μπράβο του! Είμαι σίγουρη πως θα προοδευσει στην ζωή του αλλά όχι εδώ, όπως είπαν και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εμμ η ελλαδα ειναι γεννημενη για τα μεγαλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγχαρητήρια στο παιδί μεγάλο μυαλό, του δώσανε λέει υποτροφίες ξένα πανεπιστήμια και δεν τις δέχτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στο παιδί μεγάλο μυαλό, του δώσανε λέει υποτροφίες ξένα πανεπιστήμια και δεν τις δέχτηκε.

Ποιοι το λενε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξέρω γω; στις ειδήσεις το άκουσα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μας έχουν φάει τα κλισέ,εδώ στο ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ο τύπος έχει ταλέντο και πολύ μέλλον.Για ποιο λόγο όμως να νιώσω περήφανος για το έργο ενός ανθρώπου που δεν είμαι εγώ;

edit: σε όποιον δεν αρέσει η άποψη μου ας στηρίξει την δικιά του με επιχειρήματα.Άντε που ο κάθε βλάκας πατάει dislike.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ο τύπος έχει ταλέντο και πολύ μέλλον.Για ποιο λόγο όμως να νιώσω περήφανος για το έργο ενός ανθρώπου που δεν είμαι εγώ;

edit: σε όποιον δεν αρέσει η άποψη μου ας στηρίξει την δικιά του με επιχειρήματα.Άντε που ο κάθε βλάκας πατάει dislike.

Για να νιώσεις περήφανος για κάτι, πρέπει να το έχεις κάνει εσύ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για να νιώσεις περήφανος για κάτι, πρέπει να το έχεις κάνει εσύ?:worry:

Κοίτα...ο τύπος έκανε μία τρομερή κατασκευή και απέδειξε πόσο ταλέντο,πόση εξυπνάδα και πόσο μπροστά θα πάει.Εγώ για ποιο λόγο να είμαι περήφανος; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
ξέρω γω; στις ειδήσεις το άκουσα...:whistle:

Το ενδεχόμενο να λένε μπούρδες οι ειδήσεις είναι πρωτάκουστο, έτσι; :P

Τα Αμερικάνικα, τουλάχιστον, πανεπιστήμια ανακοινώνουν ποιοι μπήκαν το Δεκέμβριο το νωρίτερο (αφού βέβαια κάνεις αίτηση εκεί, δεν έρχονται από μόνοι τους) και λένε πρώτα αν μπήκες ή όχι, μετά μπαίνει το θέμα της υποτροφίας.

Ο τύπος έχει ταλέντο και πολύ μέλλον.Για ποιο λόγο όμως να νιώσω περήφανος για το έργο ενός ανθρώπου που δεν είμαι εγώ;

Δε χρειάζεται να νιώσεις περήφανος. Μπορείς, όμως, να νιώσεις χαρούμενος.

Και γενικά όλη τούτη η παρουσίαση του στυλ "το παιδί είναι Έλληνας και τα κατάφερε όλα αυτά" είναι ως ένα σημείο κοροϊδευτική, τη στιγμή που η Ελλάδα κάνει αφόρητα δύσκολη τη ζωή αυτών των παιδιών, που πάνε για το κάτι παραπάνω, και φροντίζει να τους αποθαρρύνει σε κάθε στροφή. Η επιτυχία του είναι αποκλειστικά δική του. Respect.

Γενικά υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά ικανά παιδιά εδώ πέρα, με επιτεύγματα και διακρίσεις σε πράγματα που ο νους ίσα-ίσα τα προσεγγίζει. Πού και πού ξεφυτρώνουν άρθρα σαν κι αυτό (συνήθως με διάφορες ανακρίβειες), αλλά είναι μόνο η κορφή του παγόβουνου. Είναι μάλλον καλύτερο όμως που δουλεύουν, αξιώνονται και παραμένουν στην αφάνεια εδώ πέρα, σε τέτοιους χώρους δεν χωράει ο Τύπος και τα Νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top