ΤΕΦΑΑ

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει, πρώτη φορά ακούω για όριο ηλικίας αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πάρε ένα τηλ εδώ: 2310 995273-6 και θα σου πουν σίγουρα.


Υπάρχουν διαφορές στα αθλήματα και στα μαθήματα μεταξύ των ΤΕΦΑΑ? Για παράδειγμα στις Σέρρες κάνουν διαφορετικά μαθήματα από ότι στη Θεσσαλονίκη? Επίσης είναι απαραίτητο να πηγαίνουν σε όλα τα αθλήματα οι φοιτητές? Στο τέλος πως εξετάζονται στα μαθήματα?
Ναι υπάρχουν διαφορές στο πρόγραμα σπουδών πράγμα που σημείνει ότι τα μαθήματα και τα αθλήματα (αφού θεωρούνται μαθήματα) μπορεί να είναι διαφορετικά. Ναι για παράδειγμα στις Σέρρες κάνουν διαφορετικά μαθήματα από ότι στη Θεσσαλονίκη. Τα αθλήματα θεωρούνται πρακτικά μαθήματα και είναι υποχρεωτικά, δικαιούσαι να λείψεις μόνο στο 30% των μαθημάτων (δηλαδή 3 απουσίες σε 12 μαθήματα) αν έχεις παραπάνω απουσίες τότε πρέπει να ξαναπαρακολουθήσεις το μάθημα το επόμενο έτος.


εγώ νόμιζα ότι ήθελε να έχεις 10 και πάνω Μέσο όρο στα αθλήματα..αυτό!! τωρά δε ξέρω, πρώτη φορά το ακούω αυτό το καινούριο..και μακάρι να είναι έτσι!:no1:
Έτσι είναι. Τα αθλήματα απλά δίνουν παραπάνω μόρια, αν περνάς με τα μόρια από τις γραπτές εξετάσεις και 0 να πάρεις στα αθλήματα περνάς.

Αν έχετε καμιά άλλη απορία ευχαρίστως να βοηθήσω, είμαι σε Τ.Ε.Φ.Α.Α.

παιδιά χρειάζομαι βοήθεια...θα πάω να δώσω τα αθλήματα για τα τεφφα...χρειάζεται να αγοράσω τίποτα?όπως spikes?ευχαριστώ
Ανάλογα με τις επιδόσεις σου και για το πόσα μόρια στοχεύεις να πάρεις από τα αθλήματα. Αν πιστεύεις ότι τα spikes θα σε βοηθήσουν σημαντικά και ότι χρειάζεσαι αυτή τη βοήθεια τότε πρέπει να πάρεις.

Η ειδικότητα και η κατεύθυνση που θα πάρεις εξαρτάται από το ΤΕΦΑΑ που θα πας. Απ'όσο ξέρω δεν έχουν όλα τα ΤΕΦΑΑ όλες τις ειδικότητες ή κατευθύνσεις. Ενδεικτικά θα σου πω ότι στο ΤΕΦΑΑ Σερρών δεν υπάρχει ειδικότητα αλλά υπάρχει κατεύθυνση που είναι σχετικά κοντά με το επάγγελμα του φυσικοθεραπευτή.
Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με την γραμματεία του ΤΕΦΑΑ που ενδιαφέρεσαι και θα σε ενημερώσουν εκείνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis thiva

Νεοφερμένος

Ο mixalis thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά..είμαι κανούργιος και γράφτηκα για να ρωτήσω κάτι που θέλω και σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος gt δη ξέρω καλά...για να περάσω γυμναστική ακαδημία πρέπει να πάω από το γενικό λύκειο...? η κάποιο τει..? και πρέπει να πάω θεωρητική η θετική κατεύθυνση...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά..είμαι κανούργιος και γράφτηκα για να ρωτήσω κάτι που θέλω και σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος gt δη ξέρω καλά...για να περάσω γυμναστική ακαδημία πρέπει να πάω από το γενικό λύκειο...? η κάποιο τει..? και πρέπει να πάω θεωρητική η θετική κατεύθυνση...?

Η ερώτηση από γενικό λύκειο ή ΤΕΙ με μπέρδεψε λίγο :hmm: Το ΓΕΛ είναι δευτεροβάθμια εκπαίδευση και το ΤΕΙ τριτοβάθμια, από ΓΕΛ μπορείς να πας σε ΤΕΦΑΑ επιλέγοντας όποια κατεύθυνση (θεωρητική, θετική, τεχνολογική) θες αφού οι σχολές ΤΕΦΑΑ βρίσκονται στο 1ο και 2ο πεδίο από ΤΕΙ δεν ξέρω αν μπορείς να πας μέσω κατατακτήριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδιά χρειάζομαι βοήθεια...θα πάω να δώσω τα αθλήματα για τα τεφφα...χρειάζεται να αγοράσω τίποτα?όπως spikes?ευχαριστώ

Tί είναι τα spikes.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Tί είναι τα spikes.?
Ειδικά παπούτσια με "καρφάκια" από κάτω που χρησημοποιούνται στο στίβο γι'αυτό και λέγονται "spikes".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
μάλιστα..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina b

Νεοφερμένος

Η angelina b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν διαφορές στο πρόγραμα σπουδών πράγμα που σημείνει ότι τα μαθήματα και τα αθλήματα (αφού θεωρούνται μαθήματα) μπορεί να είναι διαφορετικά. Ναι για παράδειγμα στις Σέρρες κάνουν διαφορετικά μαθήματα από ότι στη Θεσσαλονίκη. Τα αθλήματα θεωρούνται πρακτικά μαθήματα και είναι υποχρεωτικά, δικαιούσαι να λείψεις μόνο στο 30% των μαθημάτων (δηλαδή 3 απουσίες σε 12 μαθήματα) αν έχεις παραπάνω απουσίες τότε πρέπει να ξαναπαρακολουθήσεις το μάθημα το επόμενο έτος.



Έτσι είναι. Τα αθλήματα απλά δίνουν παραπάνω μόρια, αν περνάς με τα μόρια από τις γραπτές εξετάσεις και 0 να πάρεις στα αθλήματα περνάς.

Αν έχετε καμιά άλλη απορία ευχαρίστως να βοηθήσω, είμαι σε Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Ναι καλησπέρα. Bασικά έχω μια ερώτηση.... Λοιπόν στις προϋποθέσεις για τις υγειονομικές εξετάσεις λένε ότι θέλουν βεβαίωση οπτικής οξύτητας. Τι εννοούν; Δηλαδή άμα έχει κάποιος πχ μυωπία δε μπορεί να μπει στη σχολή; Α! Και κάτι άλλο. Αυτές τις εξετάσεις μπορούμε να τις κάνουμε όποτε θέλουμε; Πριν το τέλος του μήνα σωστά; Σ' ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ναι καλησπέρα. Bασικά έχω μια ερώτηση.... Λοιπόν στις προϋποθέσεις για τις υγειονομικές εξετάσεις λένε ότι θέλουν βεβαίωση οπτικής οξύτητας. Τι εννοούν; Δηλαδή άμα έχει κάποιος πχ μυωπία δε μπορεί να μπει στη σχολή; Α! Και κάτι άλλο. Αυτές τις εξετάσεις μπορούμε να τις κάνουμε όποτε θέλουμε; Πριν το τέλος του μήνα σωστά; Σ' ευχαριστώ.
Όταν πέρασα εγώ, τις εξετάσεις έπρεπε να τις έχεις μαζί σου όταν πήγαινες στην επιτροπή υγειονομικής εξέτασης οπότε πρέπει να τις βγάλεις πριν πας! Η επιτροπή υγειονομικής εξέτασης βρισκόταν στο στάδιο όπου έκαναν τον έλεγχο και κατ'όπιν έδινες τα αθλήματα.
Όσο για την οπτική οξύτητα δεν αποκλείεσαι από τα ΤΕΦΑΑ απλά επειδή έχεις μυωπία, όλες οι εξετάσεις που γίνονται αφορούν "σοβαρά" προβλήματα. Αν έχεις μυωπία ή αστιγματισμό και φοράς γυαλιά με αποτέλεσμα να έχεις πλήρη όραση δεν τίθεται θέμα. Επίσης απ'ότι θυμάμαι δικαιολογούν μέχρι και ένα βαθμό απώλεια όρασης (υπό κάποιες προϋποθέσεις), αν το πρόβλημα που έχεις είναι τόσο σημαντικό ή έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα "ιδιαίτερο" καλό θα ήταν να ελέγξεις τις λεπτομέρειες.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos/keratsini

Νεοφερμένος

Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω πως βγαίνει η βα8μολογία για τα ΤΕΦΑΑ.Επίσης αν πιστεύετε αν θα πέσει η συγκεκριμμένη σχολή στη Aθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariosssss_gr

Νεοφερμένος

Ο mariosssss_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
από πρώτο ή δεύτερο πεδίο περνάω ΤΕΦΦΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το 2ο, πόσες φορές ρώτησες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Στοχεύω και εγώ για τεφαα φέτος. Έχω αρχίσει προπονήσεις από 1/7. Έχω κάποιες ερωτήσεις: τα τεφαα σαν σχολή είναι δύσκολη; δηλαδή άμα μπείς στην σχολή θέλει ιδιαίτερο διάβασμα και χρόνο ή είναι εύκολη σχολή; Τα αγωνίσματα τα δίνεις πριν ή μετά τις πανελλήνιες;
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aegeanbeauty

Νεοφερμένος

Ο aegeanbeauty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιια γεια σας,πως παει?ξερω προσωπικα και εχω διαβασει για φυσικοθεραπευτες που πρωτα τελειωσαν το τεφαα.πως γινεται καποιος απο τεφαα να γινει φυσικοθεραπευτης?ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιια γεια σας,πως παει?ξερω προσωπικα και εχω διαβασει για φυσικοθεραπευτες που πρωτα τελειωσαν το τεφαα.πως γινεται καποιος απο τεφαα να γινει φυσικοθεραπευτης?ευχαριστω

Στο 3ο έτος επιλέγεις κατεύθυνση και ειδικότητα.

Στοχεύω και εγώ για τεφαα φέτος. Έχω αρχίσει προπονήσεις από 1/7. Έχω κάποιες ερωτήσεις: τα τεφαα σαν σχολή είναι δύσκολη; δηλαδή άμα μπείς στην σχολή θέλει ιδιαίτερο διάβασμα και χρόνο ή είναι εύκολη σχολή; Τα αγωνίσματα τα δίνεις πριν ή μετά τις πανελλήνιες;
ευχαριστώ

Τα αγωνίσματα τα δίνεις μετά τις πανελλήνιες. Όσο για τη σχολή θέλει χρόνο για να παρακολουθείς τα μαθήματα επειδή έχει πολλά πρακτικά (με απουσίες), λίγα μαθήματα θέλουν ιδιαίτερο διάβασμα αλλά σίγουρα δεν είναι παιδική χαρά.
Επίσης οι απαιτήσεις διαφέρουν ανάλογα και με το πανεπιστήμιο που θα πας απ'ότι ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια θα ηθελά να ρωτησω για τα τεφαα αν υπαρχει αποκατασταση γιατι μου λενε πολλοι να μην παω εκει επειδη εχει κορεστει αλλα εγω δεν τους ακουω επειδη μου αρεσουν πολυ τα αθληματα γενικα κανψ βολλευ 6 χρονια. Λοιπον ξερει κανενας ποια ειναι η καλυτερη σχολη απο ολες και αν αξιζει πραγματικα αυτη η σχολη΄;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LatinDance

Νεοφερμένος

Η LatinDance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εε παιδιά έχω μία απορία! Πόσα είναι τα μόρια που πρέπει να πιάσει κανείς στα αθλήματα για να μπει τεφαα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δώσω ΚΑΙ για ΤΕΦΑΑ καθώς θέλω να έχω όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν τώρα 3 και κάτι εβδομάδες προτού ξεκινήσουν τα αγωνίσματα, προλαβαίνω να προετοιμαστώ και αν με την προετοιμασία αυτή μπορώ να ανταπεξέλθω ικανοποιητικά. Ξέρω, παράλογο αυτό που ρωτάω...εξαρτάται από το κάθε άτομο.
Είχε κάνει κανείς σας τέτοια προετοιμασία και πέτυχε;
Παλαιότερα είχα ασχοληθεί πολύ με τον αθλητισμό, έκανα ταχύτητα και πήγαινα badminton. Αλλά έχει περάσει καμία πενταετία περίπου. :whistle:

Βασικά, πείτε μου την γνώμη σας πάνω στο θέμα..εμπειρίες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να το δηλώσεις στο χαρτί του Φεβρουαρίου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ο διευθυντής μας μάς είχε πει πως τα αθλήματα δεν πειράζει κι αν δεν τα δήλωνε τότε κάποιος, πως μπορεί να τα επιλέξει και στην πορεία, όχι όπως τα ειδικά μαθήματα. Οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι μας είπαν να δηλώσουμε τις σχολές αν το σκεφτόμαστε και ας μη δηλώσουμε στο τέλος/αλλάξουμε γνώμη.
Τώρα δεν ξέρω. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top