Επιλογή μαθημάτων στο φροντιστήριο

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι ανοργάνωτος, αλλά ούτε έχω υψηλό στόχο. Και κάνω φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ε εντάξει εγώ ανέφερα κάποια πιθανά αίτια για να αρχίσει κάποιος φροντιστήριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ούτε εγώ.
Θεωρώ ότι είναι επιλογή του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ANAKOINΩΣΗ: Δεν θα κάνω καθόλου φροντιστήριο.



xD

Μπράβο ρε Παύλε. Έτσι για να τους τη σπάσεις.:no1:

Και αν είσαι οργανωμένος πιστεύω μπορείς άνετα να τα βγάλεις πέρα.
Ειδικά αν έχεις αρχίσει να διαβάζεις από τώρα δε θα χεις πρόβλημα.

Εγώ πάλι κάνω σε ορισμένα μαθήματα για να είμαι σίγουρος ότι θα βγει η ύλη και να αποφύγω τα σκουπίσματα που πολλές φορές κάνουμε στο σχολείο, αλλά και για να κάνω ή να ακούσω 'κάτι παραπάνω'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkgeopa

Νεοφερμένος

Ο Άλκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μουζάκι (Καρδίτσα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου καλό είναι αν δεν έχεις ήδη αρχίσει φροντιστήρια απο την Α Λυκείου στη Β να τα ξεκινήσεις. Μαθηματικά όπωσδήποτε και γενικής και κατευθ γιατί τα μαθηματικά είναι αλυσίδα, φυσική (αν και της Β ειναι είναι λιγο χαζή και δεν μοιάζει με της Γ) καλό είναι να κάνεις γενικής και κατεύθυνσης και χημεία είναι σημαντική γιατί τη συναντάς στη Γ.
Ξεχασα να πω ότι τα Μαθηματικά Γενικής Β Λυκείου είναι απαραίτητα για τη Φυσική Καταυθ Γ Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου καλό είναι αν δεν έχεις ήδη αρχίσει φροντιστήρια απο την Α Λυκείου στη Β να τα ξεκινήσεις. Μαθηματικά όπωσδήποτε και γενικής και κατευθ γιατί τα μαθηματικά είναι αλυσίδα, φυσική (αν και της Β ειναι είναι λιγο χαζή και δεν μοιάζει με της Γ) καλό είναι να κάνεις γενικής και κατεύθυνσης και χημεία είναι σημαντική γιατί τη συναντάς στη Γ.
Ξεχασα να πω ότι τα Μαθηματικά Γενικής Β Λυκείου είναι απαραίτητα για τη Φυσική Καταυθ Γ Λυκείου.
Ναι αυτό το ξέρω κ εγώ!!:no1:προσωπικά κ εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μαθηματικά άλγεβρα...πολλά βασικά πράγματα από τα συγκεκριμένα μαθήματα,θα τα συναντήσεις κ στη φυσική όπως είπε κ ο Αλκης!γι'αυτό καλύτερο θα ήταν να άρχιζες τη σωστή προετοιμασία από τώρα,για να βοηθηθείς βέβαια κ στην κατεύθυνση σου!:iagree:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά και εγώ με το καλό του χρόνου θα πάω Β Λυκείου και έχοντας διαβάσει παρόμοια θέματα σχετικά με τα φροντιστηριακά μαθήματα που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος αποπροσανατολίστηκα και μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο..:confused:
Συνεπώς:
1)χωρίς πολύ πολύ θεωρία και συμβουλές θέλω να μου πείτε ποια 3 μαθήματα μου συνιστάται.
2)για ποια μαθήματα θεωρείται ότι το βοήθημα μπορεί να αποδόσει και να προσφέρει στον μαθητή και ποια συγκεκριμένα έχετε να προτείνετε.

Περιμένω τις απόψεις σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά και εγώ με το καλό του χρόνου θα πάω Β Λυκείου και έχοντας διαβάσει παρόμοια θέματα σχετικά με τα φροντιστηριακά μαθήματα που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος αποπροσανατολίστηκα και μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο..:confused:
Συνεπώς:
1)χωρίς πολύ πολύ θεωρία και συμβουλές θέλω να μου πείτε ποια 3 μαθήματα μου συνιστάται.
2)για ποια μαθήματα θεωρείται ότι το βοήθημα μπορεί να αποδόσει και να προσφέρει στον μαθητή και ποια συγκεκριμένα έχετε να προτείνετε.

Περιμένω τις απόψεις σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Δεν μας είπες την κατευθυνση που σκεφτεσαιο.αλλος θα σε βοηθησει αν ειναι θετική,αλλος αν ειναι τεχνολογική κ αλλος αν ειναι θεωριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σωστός!Θετική Γιάννη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δικος μας δηλαδη.Λοιπον εγω Βιολογια ημουν παρα πολυ δυνατοςς μαθητης στο σχολειο και χωρις φροντιστηριο στη δευτερα λυκειου.Οποτε κι εσυ μπορεις να τα καταφερεις.Στην τριτη βεβαια αυτο αλλαζει.Βασικα πηγα φροντιστηριο μονο στην τριτη σε ολα..Το 3 μαθηματα ειναι δεσμευτικο?Κι αν ναι οι 2 χημειες που θα κανεις του χρονου της μετρας για 2?ΘΑ σου προτεινα να κανεις Χημεια(και τις δυο αν εισαι θετικη)Μαθηματικά και φυσικη.ΜΕγαλο μερος τησ φυσικης της δευτερας κακα τα ψεματα ειναι αχρηστη για του χρονου,αλλα οπως ολοι ξερουμε στη δευτερα τα φροντιστηρια ξεκινανε προετοιμασια για την τριτη λυκειου,πραγμα που εγω δεν ειχα κανει οταν ξεκινησα φροντιστηριο.Απο κει και περα Βιολογια εκθεση και μαθημα επιλογης με σοβαρη δουλεια σε φροντιστηριο του χρονου κι απο πλευρας σου βγαινουν.Τωρα για βοηθηματα δεν ξερω αν μπορω απο δω.Βασικα καθε φροντιστηριο προτεινει τα δικα του.θελεις εξτρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οχί δεν είναι δεσμευτικό:P

Χμμμμμ δεν ήξερα ότι το φροντιστήριο προτείνει βιβλία.Βασικά δεν χρειάστηκα ποτέ φροντιστήριο οπότε δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για το πως δουλεύουν,τι γίνεται κ.τ.λ.
Ότι και να πει το φροντιστήριο αν θες και ξέρεις πες μου κάποιο καλό!Κοίταξε επειδή με ενδιαφέρει λόγω ιατρικής πάρα πολύ το 3ο πεδίο αυτό για τις χημείες μάλλον έχεις δίκιο χρειάζονται και οι δύο!Με τα μαθηματικά τι παίζει?Άλγεβρα(είναι τα μαθηματικά γενικής που λένε?) θα χρειαστεί αυτή ή τα μαθηματικά κατεύθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οχί δεν είναι δεσμευτικό:P

Χμμμμμ δεν ήξερα ότι το φροντιστήριο προτείνει βιβλία.Βασικά δεν χρειάστηκα ποτέ φροντιστήριο οπότε δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για το πως δουλεύουν,τι γίνεται κ.τ.λ.
Ότι και να πει το φροντιστήριο αν θες και ξέρεις πες μου κάποιο καλό!Κοίταξε επειδή με ενδιαφέρει λόγω ιατρικής πάρα πολύ το 3ο πεδίο αυτό για τις χημείες μάλλον έχεις δίκιο χρειάζονται και οι δύο!Με τα μαθηματικά τι παίζει?Άλγεβρα(είναι τα μαθηματικά γενικής που λένε?) θα χρειαστεί αυτή ή τα μαθηματικά κατεύθυνσης?

Βασικα στα φροντιστηρια η περισσοτερη δουλεια γινεται απο καποιο βοηθημα απλα σου λενε διαβαζε και τη θεωρια του σχολικου.Μαθηματικα...ασε : Β και Γ λυκειου είναι σχεδον τελείως ασχετα!!Απλα και τα β ειναι καπως δυσκολα.Ειτε τα παρακολουθησεις ομως ειτε οχι,μην κανεις το λαθος και δεν πας φροντιστηριο Αλγεβρα.Ειναι πολυ σημαντικη για την φυσικη τριτης λυκειου,κι αυτο ο κοσμος το παιρνει χαμπαρι πολυ αργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ΟΚ!Δηλαδή για φροντιστήριο λες χημεια γεν. Και κατ., αλγεβρα και τι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ΟΚ!Δηλαδή για φροντιστήριο λες χημεια γεν. Και κατ., αλγεβρα και τι αλλο?
και φυσική κατευθυνσης απο την οποια θα κρατησεις λίγα,αλλα κυριως θα κανεις και προετοιμασια για τη φυσικη της Γ.Ααααν μετα στο πανεπιστημιο μπεις σε σχολη που χρειαζεται φυσικη γενικης Β τα μαθαινεις-λεω εγω-τοτε.(με ιατρικη καμια σχεση παντως)Και στη Γ εννοειται πως προτεινω να πας φροντιστηριο σε ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Πληροφοριακά,και στο περίπου,πως κινούνται οι τιμές των φροντιστήριων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Πληροφοριακά,και στο περίπου,πως κινούνται οι τιμές των φροντιστήριων?
Αναλογως φιλε αλλα εχω να σου πω το εξής : εγω για να επιλέξω πηγα και μιλησα με ιδιοκτητεσ καθηγητές 5-6 φροντιστηριων και η καλυτερη λυση απο αποψη ποιοτητας δεν ηταν η ακριβοτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Χμμ..Θα το θυμάμαι αυτό!Να σαι καλά ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Χμμ..Θα το θυμάμαι αυτό!Να σαι καλά ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
τιποτα το ιδιο αγχος ειχα περσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πάρε και τη δική μου γνώμη:
1) Προσπάθησε να δουλεύεις μόνος σου όσο πιο πολύ γίνεται και η βοήθεια που θα έχεις να είναι όσο το δυνατόν πιο λίγες ώρες.
2) Μην παρασυρθείς από τις προσφορές φροντιστηρίων για πακέτα 15-20 ωρών.
3) Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να προτομήσεις αντί φροντιστήριο να κάνεις λίγες ώρες ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πάρε και τη δική μου γνώμη:
1) Προσπάθησε να δουλεύεις μόνος σου όσο πιο πολύ γίνεται και η βοήθεια που θα έχεις να είναι όσο το δυνατόν πιο λίγες ώρες.
2) Μην παρασυρθείς από τις προσφορές φροντιστηρίων για πακέτα 15-20 ωρών.
3) Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να προτομήσεις αντί φροντιστήριο να κάνεις λίγες ώρες ιδιαίτερο.

1)συμφωνώ πολυ.2)ναι δεν του το ξεκαθαρησα κι εγω.πηγα πριν γραφτω για να τους μιλησω γιατι δε μου αρκουσαν οι διαφημησεις και τα λογια τριτων.ακομη κι οταν πας ο ιδιος ολοι σχεδον τα εξιδανικευουν οποτε να εισαι πολυ επιφυλακτικος και μην εμπιστευεσαι ευκολα.3)στο κλιμα του φροντιστηριου θα υπαρχει και ανταγωνισμος,θα μαθαινει απο τα λαθη των αλλων και θα ξερει σε ποιο επιπεδο θα πρεπει να βρισκεται.βασικα και το ιδιαιτερο ομως ειναι καλο γιατι ο καθηγητης επικεντρωνεται σε εσενα.Βασικα εγω ημουν πολυ τυχερος γιατι οι φροντιστες μας αγαπανε τοσο αυτο που κανουν ωστε καθονταν στο φροντιστηριο μεχρι αργα(οι ιδιοκτητες) και ελεγαν στον καθενα να περασει μια ξεχωριστη ωρα για να δουμε καποια πραγματα μαζι μια δυο ωρες,ιδιαιτερο (χωρις πληρωμη)οποτε ηταν το ιδανικο.Βιολογια παλι μονος μου ετυχε να κανω στο φροντιστηριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top