Δεν θα επιτρέπεται να δώσουμε το μάθημα πάνω απο 3 φορές;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιάνουμε αυτούς που διαβάζουν καλά και πάνε...; Ή απλά όσους πάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εμένα με έχει προβληματίσει λίγο το συγκεκριμένο μέτρο.. π.χ 1 μάθημα του 1ου εξαμήνου οργανική χημεία συγκεκριμένα λέω να το διαβάσω τελευταίες μέρες μιας και έχουμε ένα κενό πριν αλλά θα πάει ίσως άδικα χαμμένη η πρώτη απο τις 3 φορές :hmm: βασικά αν το περάσω θα το περάσω με 5 έτσι κι αλλιώς οπότε σκέφτομαι οτι μπορεί και να το καταφέρω με την πρώτη αρα να μην το αφήσω καθαρά για Σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το σκέφτεστε τόσο πολύ το συγκεκριμένο... Διαβάστε όσο καλύτερα μπορείτε και πηγαίντε, αλλιώς αφήστε το για την επόμενη φορά. Αίσθησή μου είναι ότι όσο δεν υπάρχουν νέοι κανονισμοί σπουδών στις σχολές, δεν θα υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς Revekka...ακόμα είναι νωρίς,οι σχολές τώρα αρχίζουν να οργανώνονται γύρω απ'τις νέες διατάξεις!
Για καλό και για κακό πάντως,μην πάτε να δώσετε μάθημα αδιάβαστοι μόνο και μόνο για να "πάρετε μια γεύση",ζητήστε αν είναι από τον καθηγητή τα θέματα αργότερα και δώστε τα το Σεπτέμβρη ή όταν τελοσπάντων προετοιμαστείτε κατάλληλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς Revekka...ακόμα είναι νωρίς,οι σχολές τώρα αρχίζουν να οργανώνονται γύρω απ'τις νέες διατάξεις!
Για καλό και για κακό πάντως,μην πάτε να δώσετε μάθημα αδιάβαστοι μόνο και μόνο για να "πάρετε μια γεύση",ζητήστε αν είναι από τον καθηγητή τα θέματα αργότερα και δώστε τα το Σεπτέμβρη ή όταν τελοσπάντων προετοιμαστείτε κατάλληλα...

Ακριβώς. Μην ξεχνάμε ότι ένα σημαντικό ποσοστό κόβεται με λευκές κόλλες ή με δύο κοτσάνες απλά για να πάρει τα θέματα. Αυτή η πρακτική ίσως δημιουργήσει πρόβλημα, οι φοιτητές που πάνε κανονικά διαβασμένοι να δώσουν δεν θα έχουν κανένα θέμα. Αν στην τελική έχουν θέμα με τον καθηγητή, ίσως με την επιτροπή να είναι η ευκαιρία τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
ρε παιδιά αυτό ισχύει ήδη σε κάποια σχολή/ξέρουμε αν/από πότε θα ισχύει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει να κάνει με την κάθε σχολή. Βρες τον κανονισμό της σχολής σου και δες τι λέει μέσα για την περίπτωση αυτή. Αν δεν λέει μπορείς να ρωτήσεις.
Νέους κανονισμούς δεν νομίζω ότι έχει κάνει κανείς ακόμα, μόνο η Ιατρική ΕΚΠΑ έχει ξεκινήσει να φτιάχνει, έχω δει τον κανονισμό για τους διδακτορικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Έχει να κάνει με την κάθε σχολή. Βρες τον κανονισμό της σχολής σου και δες τι λέει μέσα για την περίπτωση αυτή. Αν δεν λέει μπορείς να ρωτήσεις.
Νέους κανονισμούς δεν νομίζω ότι έχει κάνει κανείς ακόμα, μόνο η Ιατρική ΕΚΠΑ έχει ξεκινήσει να φτιάχνει, έχω δει τον κανονισμό για τους διδακτορικούς.
μου φαίνεται λίγο χαζό που το έχουν αφήσει στην κρίση της κάθε σχολής..ή παίρνεις ένα μέτρο ή δεν το παίρνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
μου φαίνεται λίγο χαζό που το έχουν αφήσει στην κρίση της κάθε σχολής..ή παίρνεις ένα μέτρο ή δεν το παίρνεις:P

Ίσως να είναι και πιο σωστό γιατί δεν είναι όλες οι σχολές ίδιες με τα ίδια μαθήματα και προβλήματα. Σημαντικό είναι αυτό με την επιτροπή πάντως, που είναι κοινό για όλους, γιατί τρελοί καθηγητές μπορούν να μπαίνουν στην θέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ίσως να είναι και πιο σωστό γιατί δεν είναι όλες οι σχολές ίδιες με τα ίδια μαθήματα και προβλήματα. Σημαντικό είναι αυτό με την επιτροπή πάντως, που είναι κοινό για όλους, γιατί τρελοί καθηγητές μπορούν να μπαίνουν στην θέση τους.
πάλι καλά που αποφάσισαν να παιρνάει ο φοιτητής και απο μία επιτροπή:P
μπορεί να είναι και πιο σωστό ,αρκεί οι σχολές να έχουν την δυνατότητα να οργανωθούν κατάλληλα από μονες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
πάλι καλά που αποφάσισαν να παιρνάει ο φοιτητής και απο μία επιτροπή:P
μπορεί να είναι και πιο σωστό ,αρκεί οι σχολές να έχουν την δυνατότητα να οργανωθούν κατάλληλα από μονες τους

Αναγκαστικά πρέπει να οργανωθούν...:)
Αλλιώς no money...:/:

(όχι ότι είναι και κάτι το δύσκολο να κάνουν νέο κανονισμό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αναγκαστικά πρέπει να οργανωθούν...:)
Αλλιώς no money...:/:

(όχι ότι είναι και κάτι το δύσκολο να κάνουν νέο κανονισμό!)
εντάξει το No money ισχύει και τώρα νομίζω χαχα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται κατόπιν αίτησης του φοιτητή από ότι έμαθα έτσι? Όχι ντε και καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos###

Νεοφερμένος

Ο Nikos### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας...οποιος ξερει κατι...παρακαλω να με διαφωτισει...εγω εδωσα χημεια 1ου εξαμηνου τον ιανουαριο κ κοπηκα κ μετα τον σεμπτεμβρη δεν εδωσα.τωρα δηλαδη εχω ακομη 1 προσπαθεια πριν περασω απο επιτροπη ή δυο...δηλαδη όταν δεν πας να δωσεις μετράσει σαν αποτυχημένη προσπάθεια?
Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με
απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή
επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό
αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο
υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής
συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις
που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους
περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα
μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Γεια σας...οποιος ξερει κατι...παρακαλω να με διαφωτισει...εγω εδωσα χημεια 1ου εξαμηνου τον ιανουαριο κ κοπηκα κ μετα τον σεμπτεμβρη δεν εδωσα.τωρα δηλαδη εχω ακομη 1 προσπαθεια πριν περασω απο επιτροπη ή δυο...δηλαδη όταν δεν πας να δωσεις μετράσει σαν αποτυχημένη προσπάθεια?
Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με
απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή
επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό
αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο
υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής
συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις
που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους
περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα
μάθημα.
χαλάρωσε, όσες φορές θέλεις δίνεις. Δεν έχει εφαρμοστεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είμαι 6ο έτος (στην 5ετή σχολή μου) και σε διαδικασία συγγραφής της διπλωματικής μου. Έχω περάσει τα 60/61 μαθήματα, απλώς το 61ο δυστυχώς με έχει βασανίσει πολύ και τον Σεπτέμβρη το έδωσα 6η φορά, πιθανώς και πάλι αποτυχημένα (είναι και θέμα ψυχολογίας πια). Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με διαγραφή για ΕΝΑ μάθημα, και μάλιστα έχοντας περάσει όλα τα υπόλοιπα και με την διπλωματική μου εν εξελίξει;;
Ευχαριστώ πολύ...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είμαι 6ο έτος (στην 5ετή σχολή μου) και σε διαδικασία συγγραφής της διπλωματικής μου. Έχω περάσει τα 60/61 μαθήματα, απλώς το 61ο δυστυχώς με έχει βασανίσει πολύ και τον Σεπτέμβρη το έδωσα 6η φορά, πιθανώς και πάλι αποτυχημένα (είναι και θέμα ψυχολογίας πια). Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με διαγραφή για ΕΝΑ μάθημα, και μάλιστα έχοντας περάσει όλα τα υπόλοιπα και με την διπλωματική μου εν εξελίξει;;
Ευχαριστώ πολύ...


Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.Μπορεις να ρωτήσεις και την γραμματεία του τμήματος για να είσαι σίγουρος.
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζει ειδικά κάποιος που φοιτά στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με σιγουριά, ας μου πει! Προσωπικά θα το θεωρούσα απαράδεκτο για κάτι τέτοιο και μετά από 60 απ τα 61 μαθήματα περασμένα, να οδηγηθεί κανείς σε διαγραφή...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζει ειδικά κάποιος που φοιτά στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με σιγουριά, ας μου πει! Προσωπικά θα το θεωρούσα απαράδεκτο για κάτι τέτοιο και μετά από 60 απ τα 61 μαθήματα περασμένα, να οδηγηθεί κανείς σε διαγραφή...


Μπράβο πάντως που έχεις περάσει το 99% των μαθημάτων σε ένα δύσκολο πανεπιστήμιο!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top