Μαθήματα Γ Λυκείου

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πηγαίνω β λυκείου, είμαι θετική με βιολογία και φέτος ξεκίνησα μαθήματα της Γ στο φροντιστήριο (έτσι κάνουμε εδώ, δεν ξέρω αν γίνεται κι αλλού). Στη βιολογία δεν έχω θέμα, αλλά στη φυσική και στη χημεία δυσκολεύομαι απίστευτα πολύ. Η καθηγήτρια λέει ότι είναι αρχή ακόμα και δεν πρέπει να χάνω το κουράγιο μου, αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα. Και κάνουμε τα εύκολα κεφαλαία, φανταστείτε τι θα γίνει όταν μπούμε και στα δύσκολα... Θα συνηθίσω τις ασκήσεις που έχουν τον βαθμό δυσκολίας της Γ λυκείου ή πρέπει να ρίξω κι άλλο διάβασμα;;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Κάνεις φροντιστήριο ή στο σπίτι σου αποκλειστικά; Θεωρείς ότι έχεις καλές βάσεις για το μάθημα και πως διαβάζεις ποιοτικά;
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα μην αγχώνεσαι. Με το να αγχώνεσαι το μόνο που πετυχαίνεις είναι να επιβαρύνεις την κατάσταση. Είναι δύσκολο, αλλά πραγματικά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σκύψεις το κεφάλι και να προσπαθήσεις μεχρι να κατακτήσεις οποιαδήποτε γνώση. Με όσο κόπο και όσο χρόνο αυτο συνεπάγεται.

Τώρα, αν βοηθάει κάπως, τοσο στη Φυσική όσο και στη Χημεία, προσπάθησε να λειτουργείς πρωτα με τη διαίσθηση. Για παράδειγμα, προσπάθησε να κανεις εικόνα ενα φαινόμενα ή να σκεφτείς, αν το ειχα μπροστά μου π.χ. Ενα στερεό σωμα πώς θα κινούνταν αν (ξανα π.χ. :P ) έκοβα το νήμα. Πολυ κοσμο αυτο τον βοηθά και του λύνει τα περισσότερα προβληματα. Μετα ειναι και το κατα ποσο μπορείς να χειρίζεσαι τύπους και να παίζεις μ' αυτούς. Γι' αυτο το λόγο, εξάσκηση και παλι εξάσκηση.

Χαλάρωσε και καλή επιτυχία!
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Κάνεις φροντιστήριο ή στο σπίτι σου αποκλειστικά; Θεωρείς ότι έχεις καλές βάσεις για το μάθημα και πως διαβάζεις ποιοτικά;
κάνω φροντιστήριο και θεωρώ ότι έχω πολύ καλές βάσεις... ας πούμε μέχρι πέρυσι σε φυσική χημεία βιολογία έπαιρνα 18.5-20 στα διαγωνίσματα. τώρα για το πώς διαβάζω... μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα, αφού κατάφερνα να τα βγάζω πέρα με σχολείο & φροντιστήριο και να έχω μέσο όρο 19.8+
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
κάνω φροντιστήριο και θεωρώ ότι έχω πολύ καλές βάσεις... ας πούμε μέχρι πέρυσι σε φυσική χημεία βιολογία έπαιρνα 18.5-20 στα διαγωνίσματα. τώρα για το πώς διαβάζω... μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα, αφού κατάφερνα να τα βγάζω πέρα με σχολείο & φροντιστήριο και να έχω μέσο όρο 19.8+


Αρχικά, λίγο φάουλ αυτό που γίνεται με τα μαθήματα της φυσικής και της χημείας και τα ξεκινάτε τόσο νωρίς, κυρίως από άποψη διδακτικής, αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη, προς το παρόν. Στο διά ταύτα, οι έννοιες της φυσικής και της χημείας της Γ' είναι κομματάκι πιο δύσκολες. Σιγά-σιγά, θα βρεις τον ρυθμό σου και θα διαβάζεις μόνος σου, γιατί, αν πρέπει να αποκτήσεις μία δεξιότητα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια, είναι αυτή του να διαβάζεις μόνος σου και να αρχίσεις, σταδιακά, να «μαθαίνεις πώς να μαθαίνεις» - μεταγνωστική ενημερότητα. Αυτό θα σε βοηθήσει και να αναγνωρίζεις εσύ τις δυσκολίες σου, αλλά και να τις καλύπτεις κατάλληλα. Επομένως, μην πανικοβάλλεσαι, συνέχισε την προσπάθεια και, με τον καιρό, θα μπουν τα πράγματα σε μία σειρά.

Επίσης, το άγχος κάνει κακό, οπότε με ρέγουλα. :Ρ Πού στοχεύεις και θες τόσο ψηλούς βαθμούς; - για τις πανελλήνιες, εννοώ.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αρχικά, λίγο φάουλ αυτό που γίνεται με τα μαθήματα της φυσικής και της χημείας και τα ξεκινάτε τόσο νωρίς, κυρίως από άποψη διδακτικής, αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη, προς το παρόν. Στο διά ταύτα, οι έννοιες της φυσικής και της χημείας της Γ' είναι κομματάκι πιο δύσκολες. Σιγά-σιγά, θα βρεις τον ρυθμό σου και θα διαβάζεις μόνος σου, γιατί, αν πρέπει να αποκτήσεις μία δεξιότητα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια, είναι αυτή του να διαβάζεις μόνος σου και να αρχίσεις, σταδιακά, να «μαθαίνεις πώς να μαθαίνεις» - μεταγνωστική ενημερότητα. Αυτό θα σε βοηθήσει και να αναγνωρίζεις εσύ τις δυσκολίες σου, αλλά και να τις καλύπτεις κατάλληλα. Επομένως, μην πανικοβάλλεσαι, συνέχισε την προσπάθεια και, με τον καιρό, θα μπουν τα πράγματα σε μία σειρά.

Επίσης, το άγχος κάνει κακό, οπότε με ρέγουλα. :Ρ Πού στοχεύεις και θες τόσο ψηλούς βαθμούς; - για τις πανελλήνιες, εννοώ.
Θέλω ή φαρμακευτική ή βιολογικό, που σημαίνει ότι πρέπει να γράψω 17.500+++
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top