Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στο εκκαθαριστικο εκει που λεει εισοδημα επιβολης εισφορας!


Λοιπόν του πατέρα μου είναι 1989.98 της μητέρας μου 5711.72 και του αδερφού μού 3000 εγώ δεν έχω φορολογική δήλωση άρα σε ποια κατηγορία θα μπω;
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπόν του πατέρα μου είναι 1989.98 της μητέρας μου 5711.72 και του αδερφού μού 3000 εγώ δεν έχω φορολογική δήλωση άρα σε ποια κατηγορία θα μπω;


Τα συνολικά σας εισοδήματα είναι 10701,70 αν είστε 4 άτομα στην οικογένεια θα το διαιρέσεις με το 4 άρα βγαίνει 2675,43 άρα είσαι στην κατηγορία με εισόδημα μέχρι 3000 κατα κεφαλήν και θα πάρεις 6 μόρια.
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τα συνολικά σας εισοδήματα είναι 10701,70 αν είστε 4 άτομα στην οικογένεια θα το διαιρέσεις με το 4 άρα βγαίνει 2675,43 άρα είσαι στην κατηγορία με εισόδημα μέχρι 3000 κατα κεφαλήν και θα πάρεις 6 μόρια.

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Τα συνολικά σας εισοδήματα είναι 10701,70 αν είστε 4 άτομα στην οικογένεια θα το διαιρέσεις με το 4 άρα βγαίνει 2675,43 άρα είσαι στην κατηγορία με εισόδημα μέχρι 3000 κατα κεφαλήν και θα πάρεις 6 μόρια.

Θα ήθελα α συμπληρώσω το εξής στο ερώτημα μού εγώ έχω δουλέψει για έναν μήνα το καλοκαίρι του 2018 και έχω 23 ένσημα αλλά δεν έχω κάνει δική μου φορολογική δήλωση, φαίνεται ότι έχω κάποιο εισόδημα η είναι μηδενικό;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα ήθελα α συμπληρώσω το εξής στο ερώτημα μού εγώ έχω δουλέψει για έναν μήνα το καλοκαίρι του 2018 και έχω 23 ένσημα αλλά δεν έχω κάνει δική μου φορολογική δήλωση, φαίνεται ότι έχω κάποιο εισόδημα η είναι μηδενικό;

Απο την στιγμη που δεν εχεις κανει φορολογικη δηλωση δεν φαινεται
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αν παρω το 2ο χρονο μεταγραφη (εχοντας περασει τα μαθηματα του 1ου ετους της σχολης που ημουν) πρεπει να ξανακανω τη χρονια στη νεα σχολη;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν παρω το 2ο χρονο μεταγραφη (εχοντας περασει τα μαθηματα του 1ου ετους της σχολης που ημουν) πρεπει να ξανακανω τη χρονια στη νεα σχολη;


Μπορείς να ζητήσεις να σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που πέρασες στην πρώτη σχολή χωρίς βέβαια να είναι βέβαιο ότι θα σου αναγνωριστούν όλα. Εξαρτάται από την κάθε σχολή. Σε κάθε περίπτωση εγγράφεσαι στο τρίτο εξάμηνο οπότε δεν χάνεις έτος.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα ήθελα α συμπληρώσω το εξής στο ερώτημα μού εγώ έχω δουλέψει για έναν μήνα το καλοκαίρι του 2018 και έχω 23 ένσημα αλλά δεν έχω κάνει δική μου φορολογική δήλωση, φαίνεται ότι έχω κάποιο εισόδημα η είναι μηδενικό;


Οχι δεν θα φαίνεται πουθενά αλλά πολύ κακώς που δεν έκανες φορολογική δήλωση...Και 1 ευρώ εισόδημα να έχεις πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση σε περίπτωση ελέγχου τα πρόστιμα είναι μεγάλα.
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Οχι δεν θα φαίνεται πουθενά αλλά πολύ κακώς που δεν έκανες φορολογική δήλωση...Και 1 ευρώ εισόδημα να έχεις πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση σε περίπτωση ελέγχου τα πρόστιμα είναι μεγάλα.

Αν κάνω και εγω φορολογική δήλωση δεν θα προστεθούν στο οικογενειακό εκκαθαριστικό 3000 ευρώ λίγο του εισοδηματος μού που είναι πολύ μικρό και λίγο των οικογενειακών δαπανών;Αυτό δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να με βάλουν στην δεύτερη κατηγορία
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν κάνω και εγω φορολογική δήλωση δεν θα προστεθούν στο οικογενειακό εκκαθαριστικό 3000 ευρώ λίγο του εισοδηματος μού που είναι πολύ μικρό και λίγο των οικογενειακών δαπανών;Αυτό δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να με βάλουν στην δεύτερη κατηγορία

Αφου δεν εχεις κανει δηλωση δεν θα φανει καθουλου.Ετσι και αλλιως τωρα δεν μπορεις να κανεις δηλωση,μεχρι τον ιουνιο γινονται οι δηλωσεις.Οποτε μην σε ανησυχει καθολου το εισοδημα σου.
 

Lextgk

Νεοφερμένος

Ο Lextgk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Έδωσα φέτος δεύτερη φορά και πέρασα γεωπονίας στον Βόλο και την πρώτη γεωπονίας στη Λάρισα . Δεν θα κάνω εγγραφή στο τμήμα του Βόλου ώστε να μείνω γραμμένος στης Λάρισας.
Πέρσι πήγα για μεταγραφή και δεν την πήρα .
Φέτος έχω την δυνατότητα για παραπάνω μόρια αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι .
Στο εισόδημα αν είμαι ανεξάρτητος από την οικογένεια μου δηλαδή θεωρούμε "φιλοξενούμενος" θα μετράει μόνο το δικό μου στο κατά κεφαλήν;;;;(είμαι 19 αν έχει σημασία)
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα εισοδηματικά κριτήρια είναι το εισόδημα των γονέων μου (είναι προστατευόμενος) δια τα μέλη της οικογένειας; πχ μια οικογένεια 3μελης που έχει συνολικές απολαβές τον χρόνο 9999€ θεωρείται πως ανήκει στο β οικονομικό κριτήριο; δλδ απο 3001-6000€;
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα...Όσον αναφορά τις ψυχικές ασθένειες όπως η κατάθλιψη αποτελούν λογο για μεταγραφή και αν ναι έχω πολλές πιθανότητες επιτυχίας;Τι θα ήταν προτιμότερο να ζητήσω μεταγραφή με μοριοδότηση συμπληρώνοντας 7 μόρια η να αναφέρω ότι έχω κατάθλιψη και παίρνω αγωγή..θα ήθελα να σημειώσω ότι θέλω να πάρω μεταγραφή από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Βόλου για το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης!
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα εισοδηματικά κριτήρια είναι το εισόδημα των γονέων μου (είναι προστατευόμενος) δια τα μέλη της οικογένειας; πχ μια οικογένεια 3μελης που έχει συνολικές απολαβές τον χρόνο 9999€ θεωρείται πως ανήκει στο β οικονομικό κριτήριο; δλδ απο 3001-6000€;


Ναι,ειναι το ( εισοδημα των γονεων συν το εισοδημα των αλλων μελων),/ δια τα μελη της οικογενειας ( γονεις + προστατευμενα μελη).
 

Xrhstos1

Νεοφερμένος

Ο Xrhstos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με 7.000€εισόδημα γονέων παίρνεις μετεγγραφη για φιλολογια αθηνών?
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θελω να πάρω μετεγγραφή για Ψυχολογία ΑΠΘ και έχω 7 μόρια σύμφωνα με ό,τι ίσχυε πέρσι (6 λόγω εισοδήματος και 1 λογω αναπηρίας μέλους της οικογένειας). Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες; Είδα ότι το ΑΠΘ είναι αντίθετο με τον μεγαλο αριθμό των μετεγγραφών που γίνονται και έχω προβληματιστεί.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θελω να πάρω μετεγγραφή για Ψυχολογία ΑΠΘ και έχω 7 μόρια σύμφωνα με ό,τι ίσχυε πέρσι (6 λόγω εισοδήματος και 1 λογω αναπηρίας μέλους της οικογένειας). Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες; Είδα ότι το ΑΠΘ είναι αντίθετο με τον μεγαλο αριθμό των μετεγγραφών που γίνονται και έχω προβληματιστεί.


Σύμφωνα με τα μόρια σου θεωρώ βέβαιη την μετεγγραφή σου στο συγκεκριμένο τμήμα νομίζω ότι την προηγούμενη χρονιά είχε κλείσει στα 3 μόρια.Βέβαια φέτος πιστεύω ότι θα ανέβουν επειδή προστέθηκαν και δυο ακόμα τμήματα (Ιωάννινα,Φλώρινα) που και από κει θα ζητήσουν μετεγγραφής προς ΑΠΘ δεν νομίζω όμως ότι θα φτάσουν στα 7 που έχεις εσύ.Το ότι το ΑΠΘ διαμαρτύρεται για τις μετεγγραφές είναι ένα θέμα η αλήθεια γιατί ίσως ενώ εγκριθεί την μπλοκάρουν με κάποιο τρόπο νομίζω κάποιο παιδί πέρσι σε κάποιο πανεπιστήμιο των Αθηνών είχε πει ότι ενώ εγκρίθηκε η μετεγγραφή του δεν ολοκληρώθηκε ποτέ...Φυσικά και θα κάνεις αίτηση και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Με 7.000€εισόδημα γονέων παίρνεις μετεγγραφη για φιλολογια αθηνών?


Πέρσι η βάση των μετεγγραφών για την φιλολογία Αθήνας ήταν τα 6 μόρια. Αν το 7000 είναι το εισόδημα επιβολής εισφοράς έχεις 6 μόρια. έχεις καλές πιθανότητες αλλά επειδή είναι και θέμα ζήτησης μην περιμένεις να σου πει κάποιος ότι έχεις 100% την μετεγγραφή.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν κάνω και εγω φορολογική δήλωση δεν θα προστεθούν στο οικογενειακό εκκαθαριστικό 3000 ευρώ λίγο του εισοδηματος μού που είναι πολύ μικρό και λίγο των οικογενειακών δαπανών;Αυτό δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να με βάλουν στην δεύτερη κατηγορία


Φυσικά και θα προστεθούν στο εισόδημα των γονιών σου αυτό δεν είναι λόγος να μην κάνουμε φορολογική δήλωση...Με το ίδιο σκεπτικό τότε γιατί οι γονείς σου κάνουν φορολογική δήλωση?Θα έπρεπε να μην κάνουν καθόλου ώστε να φαίνονται χωρίς εισόδημα?Εγώ απλά σου είπα ότι εφόσον είσαι υποχρεωμένος να κάνεις φορολογική δήλωση (αφού είχες εισοδήματα) σε περίπτωση ελέγχου τα πρόστιμα είναι μεγάλα από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει.
 

Xrhstos1

Νεοφερμένος

Ο Xrhstos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πέρσι η βάση των μετεγγραφών για την φιλολογία Αθήνας ήταν τα 6 μόρια. Αν το 7000 είναι το εισόδημα επιβολής εισφοράς έχεις 6 μόρια. έχεις καλές πιθανότητες αλλά επειδή είναι και θέμα ζήτησης μην περιμένεις να σου πει κάποιος ότι έχεις
Πώς βγάινουν τα 6 μόρια με 7000?.Δηλαδη το εισόδημα των γονέων διαιρειται με τα μελη της οικογένειας?Πως έχει η διαδικασία??
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top