Μισθός καθηγητή φροντιστηρίου

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εξίσου ξεφτίλα με τα 3€ θεωρώ και τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και παίρνουν 20+€ την ώρα. Μάθημα σε μαθητή για την γ λυκείου κάνεις ρε όχι διάλεξη στο mit. Για το παιδί μου δεν θα επέλεγα ποτέ ιδιαίτερο που να παίρνει τοσα αλλά αφού υπάρχουν αυτοί που τα δίνουν υπάρχουν και αυτοί που τα ζητάνε
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι σημερινοί μισθοί των καθηγητών των φροντιστηρίων;
Ο άντρας μου είναι τρίτο χρόνο σε φροντιστήριο φέτος, και η ταρίφα εξαρχής ήταν 5 ευρώ/45λεπτο και ανά χρονιά του αυξάνονται οι ώρες. Πλέον τα λεφτά είναι ικανοποιητικά μηνιαίως. Είναι ασφαλισμένος (σχεδόν από την αρχή), του κολλάνε ένσημα κανονικά, παίρνει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα και τον πληρώνουν πάντα με το που κλείνουν 4 εβδομάδες μαθημάτων (δεν είναι fix ημερομηνίες γιατί σταματάνε για διακοπές κλπ).
Δεν ξέρω αν είναι τυπικό παράδειγμα ή εξαίρεση, δεν ξέρω κανέναν άλλον να δουλεύει σε φροντιστήριο για να κάνω σύγκριση. Όταν ήρθε στην αρχή και μου είπε ότι τον πληρώνουν 5 ευρώ/ώρα μου είχε κακοφανεί πολύ γιατί για να φτάσεις ένα ικανοποιητικό ποσό θέλεις κοντά 30 ώρες/εβδομάδα, δηλαδή 5-6 45λεπτα/ημέρα, που ξεκινώντας εννοείται ούτε πλησίαζε σε τέτοιο ωράριο και ήταν σαν να δουλεύει για χαρτζιλικάκι. Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα με τα 2-3 ευρώ/ώρα, μάλλον είναι σε μια νορμάλ κατάσταση για τα σημερινά δεδομένα πλέον :hmm:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ο άντρας μου είναι τρίτο χρόνο σε φροντιστήριο φέτος, και η ταρίφα εξαρχής ήταν 5 ευρώ/45λεπτο και ανά χρονιά του αυξάνονται οι ώρες. Πλέον τα λεφτά είναι ικανοποιητικά μηνιαίως. Είναι ασφαλισμένος (σχεδόν από την αρχή), του κολλάνε ένσημα κανονικά, παίρνει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα και τον πληρώνουν πάντα με το που κλείνουν 4 εβδομάδες μαθημάτων (δεν είναι fix ημερομηνίες γιατί σταματάνε για διακοπές κλπ).
Δεν ξέρω αν είναι τυπικό παράδειγμα ή εξαίρεση, δεν ξέρω κανέναν άλλον να δουλεύει σε φροντιστήριο για να κάνω σύγκριση. Όταν ήρθε στην αρχή και μου είπε ότι τον πληρώνουν 5 ευρώ/ώρα μου είχε κακοφανεί πολύ γιατί για να φτάσεις ένα ικανοποιητικό ποσό θέλεις κοντά 30 ώρες/εβδομάδα, δηλαδή 5-6 45λεπτα/ημέρα, που ξεκινώντας εννοείται ούτε πλησίαζε σε τέτοιο ωράριο και ήταν σαν να δουλεύει για χαρτζιλικάκι. Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα με τα 2-3 ευρώ/ώρα, μάλλον είναι σε μια νορμάλ κατάσταση για τα σημερινά δεδομένα πλέον :hmm:

παλιότερα πράγματι ο μισθός ήταν χαμηλότερος, τώρα έχει πάει στα 7,κάτι μικτά άρα 6,κάτι καθαρά. εγώ πάλι γνωρίζω και φροντιστήριο που δίνει 8,5 μικτά κι επομένως κοντά στα 7,5 καθαρά. όχι ότι αυτά τα χρήματα είναι ικανοποιητικά αν δεν συμπληρώνεις το εισόδημα σου από αλλού (συνήθως ιδιαίτερα). αλλά πολύ καλύτερα από το 3 ευρώ/ ώρα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.


Tόση φτώχεια με τα 5 ευρώ την ώρα (δηλαδή, χωρίς καφέ και εισιτήρια γιατί αλλιώς δεν μένει τίποτα) που ο άνθρωπας δεν έχει ούτε λεφτά για χαρτί. Στο χαρτόκουτο που κοιμάται βρήκε να γράψει τις υπηρεσίες του; :hmm:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λέει, αλλά πρέπει να έχει σβηστεί (φαίνεται αμυδρά στο κάτω μέρος του χαρτονιού). Η εικόνα είναι από πρόσφατη ειδησεογραφία στο διαδίκτυο (και κόλλαγε γάντι στο παρόν νήμα), προφανώς από κάποια μεγάλη ελληνική μεγάλη πόλη/αστικό κέντρο (κρίνοντας από τη στάση αστικού λεωφορείου).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εξίσου ξεφτίλα με τα 3€ θεωρώ και τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και παίρνουν 20+€ την ώρα. Μάθημα σε μαθητή για την γ λυκείου κάνεις ρε όχι διάλεξη στο mit. Για το παιδί μου δεν θα επέλεγα ποτέ ιδιαίτερο που να παίρνει τοσα αλλά αφού υπάρχουν αυτοί που τα δίνουν υπάρχουν και αυτοί που τα ζητάνε
:loltooth: Τι ακούω. Έρχεται καθηγητής σπίτι σου να διδάξει το παιδί σου και θεωρείς μεγάλη αμοιβή τα 20 ευρώ την ώρα...

20 ευρώ χωρίς παραστατικό (50 με παραστατικό) είναι το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος επαγγελματίας που σέβεται την εμπειρία του και την δουλειά του.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
:loltooth: Τι ακούω. Έρχεται καθηγητής σπίτι σου να διδάξει το παιδί σου και θεωρείς μεγάλη αμοιβή τα 20 ευρώ την ώρα...

20 ευρώ χωρίς παραστατικό (50 με παραστατικό) είναι το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος επαγγελματίας που σέβεται την εμπειρία του και την δουλειά του.

Και εγώ επειδή επίσης σέβομαι τα λεφτά μου δεν θα του τα δωσω. Σε ιδιαίτερα αυτή την στιγμή η αδερφή μου δίνει 13€ την ώρα σε μια χαρά καθηγητές. Ούτε τα απόκρυφα μυστικά της ανθρωπότητας λέει ο καθηγητής αυτή την ώρα ούτε στην θέση του παιδιού που διδάσκει θα γράψει. Αν δεν κάνει ο ίδιος ο μαθητής προσπάθεια ότι και να ζητάει ο καθηγητής περισσεύει. Σαν να έχουμε θεοποιήσει πολύ την προετοιμασία για τις πανελλήνιες σε αυτή την χώρα...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Και εγώ επειδή επίσης σέβομαι τα λεφτά μου δεν θα του τα δωσω. Σε ιδιαίτερα αυτή την στιγμή η αδερφή μου δίνει 13€ την ώρα σε μια χαρά καθηγητές. Ούτε τα απόκρυφα μυστικά της ανθρωπότητας λέει ο καθηγητής αυτή την ώρα ούτε στην θέση του παιδιού που διδάσκει θα γράψει. Αν δεν κάνει ο ίδιος ο μαθητής προσπάθεια ότι και να ζητάει ο καθηγητής περισσεύει. Σαν να έχουμε θεοποιήσει πολύ την προετοιμασία για τις πανελλήνιες σε αυτή την χώρα...


20 ευρώ με αυτά που έχω ακούσει είναι λογική τιμή. Στα 50 ευρώ την ώρα τι λες ;
Γνωρίζω καθηγητή που ζήτησε το μάθημα 80 ευρώ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
20 ευρώ με αυτά που έχω ακούσει είναι λογική τιμή. Στα 50 ευρώ την ώρα τι λες ;
Γνωρίζω καθηγητή που ζήτησε το μάθημα 80 ευρώ


Ξέρω και εγώ καθηγητή που ζητούσε 40€ την ώρα στην β γυμνασίου.Εκει πάμε σε πλήρη εκμετάλλευση από την πλευρά του καθηγητή όμως.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ξέρω και εγώ καθηγητή που ζητούσε 40€ την ώρα στην β γυμνασίου.Εκει πάμε σε πλήρη εκμετάλλευση από την πλευρά του καθηγητή όμως.

Αν μιλάμε για έναν Μαθηματικό, για προετοιμασία πανελληνίων πιστεύω ότι 10-15 ευρώ την ώρα είναι μια πολλή καλή τιμή.
Μετά για μικρότερες ηλικίες πέφτει και η τιμή ανά ώρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αν μιλάμε για έναν Μαθηματικό, για προετοιμασία πανελληνίων πιστεύω ότι 10-15 ευρώ την ώρα είναι μια πολλή καλή τιμή.
Μετά για μικρότερες ηλικίες πέφτει και η τιμή ανά ώρα.


Συμφωνώ!Βεβαια εντάξει και τα 20€ καλή τιμή την θεωρω,μετά όμως ξεφεύγει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Και εγώ επειδή επίσης σέβομαι τα λεφτά μου δεν θα του τα δωσω. Σε ιδιαίτερα αυτή την στιγμή η αδερφή μου δίνει 13€ την ώρα σε μια χαρά καθηγητές. Ούτε τα απόκρυφα μυστικά της ανθρωπότητας λέει ο καθηγητής αυτή την ώρα ούτε στην θέση του παιδιού που διδάσκει θα γράψει. Αν δεν κάνει ο ίδιος ο μαθητής προσπάθεια ότι και να ζητάει ο καθηγητής περισσεύει. Σαν να έχουμε θεοποιήσει πολύ την προετοιμασία για τις πανελλήνιες σε αυτή την χώρα...
Μην υποτιμάς το λειτούργημα του καθηγητή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Υπάρχουν καθηγητές που αν σε αναλάβουν από Α Λυκείου (γιατί δεν αναλαμβάνουν πιο μετά) έχεις σχεδόν σίγουρη επιτυχία.

Αυτοί δεν αναλαμβάνουν παιδιά μόνο στη Γ γιατί είναι γεμάτοι και η αμοιβή τους μπορεί να αγγίξει τα 100 ευρώ το μάθημα μαύρα.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σίγουρη επιτυχία για ποιο πράγμα; Να μπω ιατρική ή να γράψω 15000 μόρια; Αν η επιτυχία στις πανελλήνιες κοστολογείται τότε εγώ σίγουρα δεν θα ήμουν στην σχολή που είμαι αλλά άλλοι που έδωσαν περισσοτερα. Αλλά δεν συνέβη αυτό επειδή είναι και ο προσωπικός παράγοντας που παίζει ρολο. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ένας καθηγητής να ζητάει και 50 και 60 και 80 και 100€ την ωρα. Μαζί του. Αφού υπάρχουν αυτοί που τα δίνουν τέτοια ποσα καλά κάνει και τα ζηταει. Αυτό που λεω είναι ότι εγώ δεν θα τα έδινα ποτέ.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
:loltooth: Τι ακούω. Έρχεται καθηγητής σπίτι σου να διδάξει το παιδί σου και θεωρείς μεγάλη αμοιβή τα 20 ευρώ την ώρα...

20 ευρώ χωρίς παραστατικό (50 με παραστατικό) είναι το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος επαγγελματίας που σέβεται την εμπειρία του και την δουλειά του.


20 ευρώ/ώρα είναι λίγα ή το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος-α καθηγητής! Αχ, πόσο σας ζηλεύω εσάς που ζείτε σε ένα ροζ συννεφάκι. Εν έτει 2019 προφανώς είναι πολλά, εκτός αν κάνεις μάθημα στο παιδί του Λάτση. Φέτος έδωσα πανελλαδικές μετά από χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα και βρήκα δυο φανταστικές καθηγήτριες με εμπειρία, χρόνια σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα με 13 ευρώ.
Συγνώμη κιόλας για το ψιλοεπιθετικό ύφος μου, αλλά δεν γίνεται η μέση σερβιτόρα-ος (και οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα θες βάλε), η οποία-ος είναι κάτοχος τουλάχιστον ενός πτυχίου, να κοπανιέται για 25-30 ευρώ πόσες ώρες και να θεωρείται-ε φυσιολογικό ο μαθηματικός, η φιλόλογος κλπ να τσιμπάει 20-20+ σε μία ώρα, επειδή κάνει ιδιαίτερα. Είναι τραγικό. Αυτοί που τα ζητάνε και αυτοί που τα δίνουν, μαγκιά τους με χαρά τους. Απλά όταν το 70% του πληθυσμού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σ' αυτές τις τιμές, τότε δεν μιλάμε για τον μέσο πελάτη.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, άλλωστε κι εγώ έδωσα και πέτυχα για να είμαι αύριο μεθαύριο στον ευρύτερο χώρο, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
20 ευρώ/ώρα είναι λίγα ή το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος-α καθηγητής! Αχ, πόσο σας ζηλεύω εσάς που ζείτε σε ένα ροζ συννεφάκι. Εν έτει 2019 προφανώς είναι πολλά, εκτός αν κάνεις μάθημα στο παιδί του Λάτση. Φέτος έδωσα πανελλαδικές μετά από χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα και βρήκα δυο φανταστικές καθηγήτριες με εμπειρία, χρόνια σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα με 13 ευρώ.
Συγνώμη κιόλας για το ψιλοεπιθετικό ύφος μου, αλλά δεν γίνεται η μέση σερβιτόρα-ος (και οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα θες βάλε), η οποία-ος είναι κάτοχος τουλάχιστον ενός πτυχίου, να κοπανιέται για 25-30 ευρώ πόσες ώρες και να θεωρείται-ε φυσιολογικό ο μαθηματικός, η φιλόλογος κλπ να τσιμπάει 20-20+ σε μία ώρα, επειδή κάνει ιδιαίτερα. Είναι τραγικό. Αυτοί που τα ζητάνε και αυτοί που τα δίνουν, μαγκιά τους με χαρά τους. Απλά όταν το 70% του πληθυσμού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σ' αυτές τις τιμές, τότε δεν μιλάμε για τον μέσο πελάτη.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, άλλωστε κι εγώ έδωσα και πέτυχα για να είμαι αύριο μεθαύριο στον ευρύτερο χώρο, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

Ένας γιατρός που κάνει χειρουργείο ξέρεις πόσα μπορεί να πάρει σε μία ώρα...; Δε μπορώ να καταλάβω τη σύγκριση. Ομοίως και αυτοί που ψαρεύουν king crabs...
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Και ένας "dealer" μπορεί να βγάλει με μια "παράδοση" σε ένα λεπτό όσα θα βγάλει ένας γιατρός σε ένα χρόνο. Μπορεί και σε 5, μπορεί και σε 10.... Δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα και ούτε λέω κάτι παράλογο. Λέω ότι έχω-έχουμε γνωρίσει άτομα με τουλάχιστον ένα προπτυχιακό, να σκοτώνονται για ένα μεροκάματο, γιατί οι συγκυρίες τα έφεραν έτσι τα πράγματα ώστε να μην μπορούν να κάνουν αλλιώς. 20 ευρώ(τουλάχιστον κιόλας) την ώρα, δεν είναι λίγα. Ούτε καν για προ κρίσης εποχή. Τόσα δεν παίρνουν ούτε οι γιατροί, οι πανεπιστημιακοί καθηγητές και οι δικαστές. Δηλαδή ας τα βάλουμε λίγο κάτω. 20 είναι λίγα!30 είναι νορμάλ? Έστω ότι 30χ6 ώρες την ημέρα χ25 μέρες το μήνα!
Δεν γνωρίζω, στην Αθήνα και στον Κάμπο μπορεί να σας φαίνονται φυσιολογικά αυτά τα πράγματα, προς τα πάνω πάντως υπάρχουν άνθρωποι-καθηγητές που πατάνε στη γη. Και ξαναλέω, μαγκιά τους σ' αυτούς που τα ζητάνε και σ' αυτούς που τα δίνουν. Απλά με 20 ευρώ(τουλάχιστον) την ώρα, απευθύνεσαι στη μειοψηφία του πληθυσμού. Και όχι απλά στη μειοψηφία, αλλά στη μειοψηφία της μειοψηφίας! Έχω φίλες που όταν άρχισαν παίρναν 7 και 8 και τώρα στα 30 τους, παίρνουν 10, στη καλύτερη 12. Και αυτό επειδή πρόκειται για ιδιαίτερα. Για τους καθηγητές στα φροντιστήρια, δυστυχώς για αυτούς τα πράγματα συνήθως είναι άσχημα, στη καλύτερη μέτρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σίγουρη επιτυχία για ποιο πράγμα; Να μπω ιατρική ή να γράψω 15000 μόρια; Αν η επιτυχία στις πανελλήνιες κοστολογείται τότε εγώ σίγουρα δεν θα ήμουν στην σχολή που είμαι αλλά άλλοι που έδωσαν περισσοτερα. Αλλά δεν συνέβη αυτό επειδή είναι και ο προσωπικός παράγοντας που παίζει ρολο. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ένας καθηγητής να ζητάει και 50 και 60 και 80 και 100€ την ωρα. Μαζί του. Αφού υπάρχουν αυτοί που τα δίνουν τέτοια ποσα καλά κάνει και τα ζηταει. Αυτό που λεω είναι ότι εγώ δεν θα τα έδινα ποτέ.
Σε ποια σχολή είσαι μαν; και τι έτος;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
20 ευρώ/ώρα είναι λίγα ή το λιγότερο που μπορεί να ζητήσει κάποιος-α καθηγητής! Αχ, πόσο σας ζηλεύω εσάς που ζείτε σε ένα ροζ συννεφάκι. Εν έτει 2019 προφανώς είναι πολλά, εκτός αν κάνεις μάθημα στο παιδί του Λάτση. Φέτος έδωσα πανελλαδικές μετά από χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα και βρήκα δυο φανταστικές καθηγήτριες με εμπειρία, χρόνια σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα με 13 ευρώ.
Συγνώμη κιόλας για το ψιλοεπιθετικό ύφος μου, αλλά δεν γίνεται η μέση σερβιτόρα-ος (και οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα θες βάλε), η οποία-ος είναι κάτοχος τουλάχιστον ενός πτυχίου, να κοπανιέται για 25-30 ευρώ πόσες ώρες και να θεωρείται-ε φυσιολογικό ο μαθηματικός, η φιλόλογος κλπ να τσιμπάει 20-20+ σε μία ώρα, επειδή κάνει ιδιαίτερα. Είναι τραγικό. Αυτοί που τα ζητάνε και αυτοί που τα δίνουν, μαγκιά τους με χαρά τους. Απλά όταν το 70% του πληθυσμού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σ' αυτές τις τιμές, τότε δεν μιλάμε για τον μέσο πελάτη.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, άλλωστε κι εγώ έδωσα και πέτυχα για να είμαι αύριο μεθαύριο στον ευρύτερο χώρο, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται.


Ο σερβιτόρος είναι ανειδίκευτος άσχετα αν έχει πτυχίο ή όχι είναι ανειδίκευτος και σίγουρα πρεπει να αμοίβεται πολύ λιγότερο από φροντιστή ακόμα και αν ο πρώτος κουράζεται πιο πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top