Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μεχρι ποιο έτος μπορει να κανει καποιος αίτηση για μεταγραφή?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλημερα.Με την νεα υπουργο παιδειας αλλαζει τιποτα οσον αφορα τις μετεγγραφες για εμας που δωσαμε φετος πανελληνιες;(επειδη σκεφτομαι να παρω μετεγγραφη λογω αδερφου)
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα. Όταν βγει η εγκύκλιος για τις μετεγγραφές θα δούμε αν υπάρχουν αλλαγές.

Μεχρι ποιο έτος μπορει να κανει καποιος αίτηση για μεταγραφή
Ξέρω περιπτώσεις που έκαναν και στο δεύτερο έτος και νομίζω γίνεται και σε μεταγενέστερο έτος. Καλό είναι να ρωτήσεις στη σχολή σου για πιο σίγουρη απάντηση. Ωστόσο, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δεν είναι σίγουρο ότι αναγνωρίζονται από το νέο τμήμα όλα τα μαθήματα που πιθανόν να έχει περάσει κανείς στο αρχικό τμήμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ξέρω περιπτώσεις που έκαναν και στο δεύτερο έτος και νομίζω γίνεται και σε μεταγενέστερο έτος. Καλό είναι να ρωτήσεις στη σχολή σου για πιο σίγουρη απάντηση. Ωστόσο, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δεν είναι σίγουρο ότι αναγνωρίζονται από το νέο τμήμα όλα τα μαθήματα που πιθανόν να έχει περάσει κανείς στο αρχικό τμήμα.


Ξέρω ότι γίνεται σίγουρα μέχρι το 4ο έτος. Μπορεί όμως να κάνει κάποιος αίτηση στο 5ο έτος όταν η σχολη του είναι τετραετούς φοίτησης;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα. Όταν βγει η εγκύκλιος για τις μετεγγραφές θα δούμε αν υπάρχουν αλλαγές.

Δεν θα έπρεπε να το ξέρουμε όμως ώστε να φτιαξουμε το μηχανογραφικό μας καταλληλα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεχρι ποιο έτος μπορει να κανει καποιος αίτηση για μεταγραφή?


Μπορεί να κάνει αίτηση μετεγγραφής ο φοιτητής που δεν έχει υπερβεί τη διάρκεια των εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου του.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν θα έπρεπε να το ξέρουμε όμως ώστε να φτιαξουμε το μηχανογραφικό μας καταλληλα;


Το τι θα έπρεπε να γίνεται και τι γίνεται τελικά είναι άλλο ζήτημα. Η περσινή εγκύκλιος βγήκε το Οκτώβριο όταν δηλαδή ξεκίνησαν και οι σχετικές αιτήσεις. Για φέτος δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ούτε πότε θα βγει η εγκύκλιος (προφανώς δεν προλαβαίνουν μέχρι τις 15 Ιουλίου) αλλά ούτε και αν θα ισχύσει το ίδιο σύστημα με πέρσι. Προσωπικά θα συμβούλευα το μηχανογραφικό να γίνεται με γνώμονα και το χειρότερο σενάριο (ότι κάποιος μπορεί να μην πάρει μετεγγραφή) παρά με το καλύτερο.
 

Karavas

Νεοφερμένος

Ο Karavas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω Μηχανολογων Μηχανικών στην Κοζάνη... Με την οικογένεια μου κατοικουμε στην Καστοριά.. Θα μπορούσα θεωρητικά λόγω χαμηλού εισοδήματος να πάρω τα προβλεπόμενα μόρια για μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Πάτρας ή αυτό δεν γίνεται επειδή δεν έχω αδερφό που να σπουδάζει εκεί και επειδή η Κοζάνη είναι πιο κοντά στην κατοικία μας (Καστοριά) από ότι η Πάτρα?
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Α τελεια, δηλαδη αν παω κρητη και η μετεγγραφη βγει πριν την εξεταστικη, τοτε και χανω το εξαμηνο στην κρητη, και δεν εχω γνωρισει κανεναν στην Αθηνα... τεεεεελεια. Νομιζω θα ρισκαρω και θα μεινω εδω, να βρω και παρεα (ειμαι πολυ ντροπαλη, αν ερθω 2ο εξαμηνο που θα εχουν σχηαμτιστει οι παρεες, δεν θα βρω κανεναν).. και απλα ελπιζω οι καθηγητες να κανουν τα στραβα ματια και να βγει σχετικα νωρις η μετεγγραφη...




ουσιαστικα ομως δεν χανεις το εξαμηνο, απλα δυο μηνες εργαστηριων.. η καταλαβαινω κατι λαθος?

Κοίτα η δική μου γνώμη είναι να μείνεις εδώ. Έχοντας πάρει μετεγγραφή από βιολογικό της Κρήτης πέρυσι για αθηνα (χωρίς όμως να παρακολουθήσω τη σχολή) είχε βγει η μετεγγραφή τέλη Νοεμβρίου και όχι δε χάνεις το εξάμηνο μπορείς να παρακολουθείς και να δώσεις κανονικά το μάθημα ιστορία της βιολογίας που δεν έχει εργαστήριο και πιθανόν και τη ζωολογία γιται παρόλο που είχα χάσει κάποια εργαστήρια μου επέτρεπαν να μπω. Άρα ουσιαστικά θα χάσεις μόνο 2 μαθήματα που μπορείς να τα αναπλήρωσης του χρόνου.
Επίσης κι εγώ έχω το θέμα με τις παρέες και λοιπά γιατί έχοντας χάσει μια χρονιά δίνοντας 2η φορα πανελληνιεσ θα είμαι γραμμένη στο 3ο εξάμηνο του βιολογικού αλλά θα παρακολουθω του 1ου κια δε ξέρω τι θα γίνει με τις παρέες και αυτά γιατί και εγώ είμαι αρκετά ντροπαλή...

Κατι τελευταιο απο μενα... Με τα βιβλια τι θα γινει? Θα μπορεσω να παρω αυτα της Κρητης και να τα κρατησω ή θα μου ζητηθει να επιστραφουν, αφου θα αλλαξω πανεπιστημιο και αρα πλεον θα δικαιουμαι αλλα βιβλια?

Τα βιβλία της Κρήτης δε θα μπορείς να τα πάρεις γιατί η πλατφόρμα για τα βιβλία ανοίγει το Δεκέμβριο αν δεν κάνω λάθος και φαιυ θα πάρεις μετεγγραφή θα κάνεις κανονικά δήλωση μαθημάτων και συγγραματων στην Αθήνα και θα πάρεις του ΕΚΠΑ
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Κοίτα η δική μου γνώμη είναι να μείνεις εδώ. Έχοντας πάρει μετεγγραφή από βιολογικό της Κρήτης πέρυσι για αθηνα (χωρίς όμως να παρακολουθήσω τη σχολή) είχε βγει η μετεγγραφή τέλη Νοεμβρίου και όχι δε χάνεις το εξάμηνο μπορείς να παρακολουθείς και να δώσεις κανονικά το μάθημα ιστορία της βιολογίας που δεν έχει εργαστήριο και πιθανόν και τη ζωολογία γιται παρόλο που είχα χάσει κάποια εργαστήρια μου επέτρεπαν να μπω. Άρα ουσιαστικά θα χάσεις μόνο 2 μαθήματα που μπορείς να τα αναπλήρωσης του χρόνου.
Επίσης κι εγώ έχω το θέμα με τις παρέες και λοιπά γιατί έχοντας χάσει μια χρονιά δίνοντας 2η φορα πανελληνιεσ θα είμαι γραμμένη στο 3ο εξάμηνο του βιολογικού αλλά θα παρακολουθω του 1ου κια δε ξέρω τι θα γίνει με τις παρέες και αυτά γιατί και εγώ είμαι αρκετά ντροπαλή...



Τα βιβλία της Κρήτης δε θα μπορείς να τα πάρεις γιατί η πλατφόρμα για τα βιβλία ανοίγει το Δεκέμβριο αν δεν κάνω λάθος και φαιυ θα πάρεις μετεγγραφή θα κάνεις κανονικά δήλωση μαθημάτων και συγγραματων στην Αθήνα και θα πάρεις του ΕΚΠΑ


Α τελεια, Δεκεμβριο. Νωρις νωρις λοιπον. Οσο για τις παρεες, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, ΥΠΑΡΧΩ, ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΤΡΟΠΑΛΗ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΤΡΟΠΑΛΕΣ ΜΑΖΙΙΙΙ :laugh::laugh::laugh:
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χαιρετώ τη παρέα :morning1::alljumpy:. Θέλω να ρωτήσω όσον αφορά τις μετεγγραφές, ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος, η μητέρα μου άνεργη (ασχολείται με τα οικιακά) και είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας ( οι αδερφές μου έχουν ξεπεράσει το 26ο έτος η καθεμιά). Το εισόδημα του πατερα μου ξεπερνάει το κατώτατο εισόδημα που μοριοδοτείται (9.000 ευρώ). Περνάω ιστορικό αρχαιολογικό Ιωαννίνων και με τα παραπάνω δεν νομιζω να τη δικαιούμαι , ώστε να αρχίσω τα μαθήματα στο ΕΚΠΑ, αν και ορισμένοι μου λένε ότι την έχω σίγουρα.. εσείς τι νομίζετε;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Α τελεια, Δεκεμβριο. Νωρις νωρις λοιπον. Οσο για τις παρεες, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, ΥΠΑΡΧΩ, ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΤΡΟΠΑΛΗ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΤΡΟΠΑΛΕΣ ΜΑΖΙΙΙΙ :laugh::laugh::laugh:
Πάντα στην Ελλάδα όλα νωρίς γίνονται :laugh:
Χαχα τέλεια :thumbsup:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω Μηχανολογων Μηχανικών στην Κοζάνη... Με την οικογένεια μου κατοικουμε στην Καστοριά.. Θα μπορούσα θεωρητικά λόγω χαμηλού εισοδήματος να πάρω τα προβλεπόμενα μόρια για μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Πάτρας ή αυτό δεν γίνεται επειδή δεν έχω αδερφό που να σπουδάζει εκεί και επειδή η Κοζάνη είναι πιο κοντά στην κατοικία μας (Καστοριά) από ότι η Πάτρα?


Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται η δήλωση τμήματος μετεγγραφής, μακριά από τη μόνιμη κατοικία του υποψηφίου. Να υποθέσω ότι αφού δεν απαγορεύεται, άρα επιτρέπεται ή θεωρείται αυτονόητο ότι αυτή η διαδικασία γίνεται για να μπορέσει ένας οικονομικά αδύναμος φοιτητής να μην στερηθεί τις σπουδές του αλλά να μπορέσει να μετεγγραφεί όσο γίνεται πιο κοντά στη μόνιμη κατοικία του; Θα μπορούσαν να ισχύουν εξ ίσου και τα δύο! Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σε διαβεβαιώσει αν ισχύει ή όχι από τη στιγμή που δεν αναγράφεται ξεκάθαρα κάτι σχετικό.΄Ισως να έκανες μια απόπειρα να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο να ρωτήσεις.

Το εισόδημα του πατερα μου ξεπερνάει το κατώτατο εισόδημα που μοριοδοτείται (9.000 ευρώ).


΄Οταν λες ξεπερνάει τι εννοείς; Είναι πάνω ή κάτω από τις 9000 ευρώ; Αν εννοείς ότι είναι κάτω από 9000 ευρώ παίρνεις 3 μόρια και από την πολυτεκνία άλλα 2. Σύνολο 5. Αν εννοείς ότι είναι πάνω από τις 9000 ευρώ τότε έχεις μόνο τα 2 μόρια της πολυτεκνίας. Πέρσι η βάση μετεγγραφής του Ιστορικού-Αρχαιολογικού ΕΚΠΑ ήταν 6 μόρια και φέτος δεν ξέρουμε πού θα φτάσει. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δυστυχώς οι πιθανότητές σου για μετεγγραφή είναι λίγες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν βάλω 2 πόλεις για μετεγγραφή, αλλά δεν με δεχθούν στην πρώτη και με δεχθούν στη δεύτερη επιλογή, μετά θα μπορώ να κάνω ένσταση για να διεκδικήσω πάλι την πρώτη;
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Με τα οικονομικά κριτήρια, μπορώ να παρω μετεγγραφή σε πολη διαφορετική από τον τόπο κατοικίας των γονέων μου; Ευχαριστώ!
Βεβαίως και μπορείς...

Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω Μηχανολογων Μηχανικών στην Κοζάνη... Με την οικογένεια μου κατοικουμε στην Καστοριά.. Θα μπορούσα θεωρητικά λόγω χαμηλού εισοδήματος να πάρω τα προβλεπόμενα μόρια για μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Πάτρας ή αυτό δεν γίνεται επειδή δεν έχω αδερφό που να σπουδάζει εκεί και επειδή η Κοζάνη είναι πιο κοντά στην κατοικία μας (Καστοριά) από ότι η Πάτρα?
Μπορείς να πάρεις μετεγγραφή για την Πάτρα

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται η δήλωση τμήματος μετεγγραφής, μακριά από τη μόνιμη κατοικία του υποψηφίου. Να υποθέσω ότι αφού δεν απαγορεύεται, άρα επιτρέπεται ή θεωρείται αυτονόητο ότι αυτή η διαδικασία γίνεται για να μπορέσει ένας οικονομικά αδύναμος φοιτητής να μην στερηθεί τις σπουδές του αλλά να μπορέσει να μετεγγραφεί όσο γίνεται πιο κοντά στη μόνιμη κατοικία του; Θα μπορούσαν να ισχύουν εξ ίσου και τα δύο! Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σε διαβεβαιώσει αν ισχύει ή όχι από τη στιγμή που δεν αναγράφεται ξεκάθαρα κάτι σχετικό.΄Ισως να έκανες μια απόπειρα να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο να ρωτήσεις.




΄Οταν λες ξεπερνάει τι εννοείς; Είναι πάνω ή κάτω από τις 9000 ευρώ; Αν εννοείς ότι είναι κάτω από 9000 ευρώ παίρνεις 3 μόρια και από την πολυτεκνία άλλα 2. Σύνολο 5. Αν εννοείς ότι είναι πάνω από τις 9000 ευρώ τότε έχεις μόνο τα 2 μόρια της πολυτεκνίας. Πέρσι η βάση μετεγγραφής του Ιστορικού-Αρχαιολογικού ΕΚΠΑ ήταν 6 μόρια και φέτος δεν ξέρουμε πού θα φτάσει. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δυστυχώς οι πιθανότητές σου για μετεγγραφή είναι λίγες.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν ελπίδα για μετεγγραφή στο ιστορικό-αρχαιολογικό ΕΚΠΑ. Όταν μία οικογένεια έχει κατά κεφαλήν εισόδημα άνω των 9.000 ευρώ θεωρητικά δεν είναι οικονομικά αδύναμη. Καλή τύχη!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος πως υπολογίζεται η τριτεκνία;


Η τριτεκνία έδινε ένα μόριο στην κατηγορία των μετεγγραφών με μοριοδότηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζουμε αν θα ισχύσει φέτος το ίδιο σύστημα. Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Θα ήθελα κι εγώ να υποβάλω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα των μετεγγραφών. Εγώ το μόνο κριτήριο που πληρώ είναι πως το εισόδημα και των δυο γονιών μου δεν ξεπερνά τα 3.000 € και γι’αυτό σύμφωνα με τα δηλωθέντα κριτήρια μετεγγραφής του 2018 δικαιούμαι 6 μόρια. Πιστεύετε πως αν περνάω πχ Κομοτηνή, Ιωάννινα κλπ είναι πιθανό να κατέβω προς Αθήνα που είναι κοντα στον τόπο κατοικιας μου; Ευχαριστώ
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top