Σπουδές στον Καναδά (Τορόντο)

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλημέρα!

Το σχολείο μου έβγαλε ανακοίνωση πως όλοι οι απόφοιτοι του λυκείου έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν δωρεάν (διαμονή, σίτιση, φοίτηση στη χώρα) στην Πατριαρχική Ορθόδοξη Θεολογική σχολή στο Τορόντο η οποία συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Saint Paul της Οτάβα. Είναι κανένας που έχει πάει στον Καναδά ή γνωρίζει αν είναι καλά εκεί; Το περιβάλλον της χώρας πώς είναι; Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν ανεκτίμητη.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα!

Το σχολείο μου έβγαλε ανακοίνωση πως όλοι οι απόφοιτοι του λυκείου έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν δωρεάν (διαμονή, σίτιση, φοίτηση στη χώρα) στην Πατριαρχική Ορθόδοξη Θεολογική σχολή στο Τορόντο η οποία συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Saint Paul της Οτάβα. Είναι κανένας που έχει πάει στον Καναδά ή γνωρίζει αν είναι καλά εκεί; Το περιβάλλον της χώρας πώς είναι; Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν ανεκτίμητη.


Καλά είναι, και εκεί αν βγεις απο αυτη την σχολή θα γίνεις ιερέας εκεί την ελληνική κοινότητα με πολύ καλές απολαβές
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα!

Το σχολείο μου έβγαλε ανακοίνωση πως όλοι οι απόφοιτοι του λυκείου έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν δωρεάν (διαμονή, σίτιση, φοίτηση στη χώρα) στην Πατριαρχική Ορθόδοξη Θεολογική σχολή στο Τορόντο η οποία συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Saint Paul της Οτάβα. Είναι κανένας που έχει πάει στον Καναδά ή γνωρίζει αν είναι καλά εκεί; Το περιβάλλον της χώρας πώς είναι; Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν ανεκτίμητη.


Δεν ξέρω τίποτα για "το περιβάλλον" του Καναδά αλλά αν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις αυτόν τον τομέα στη ζωή σου, κρίνω ότι είναι μια εξαιρετική ευκαιρία! Με τη γλώσσα πώς τα πας;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν ξέρω τίποτα για "το περιβάλλον" του Καναδά αλλά αν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις αυτόν τον τομέα στη ζωή σου, κρίνω ότι είναι μια εξαιρετική ευκαιρία! Με τη γλώσσα πώς τα πας;


Πολύ καλά. Αν και δεν έχω πάρει το lower ακόμα (δυστυχώς), στα δοκιμαστικά lower παίρνω 99/100 και στο σχολείο μου η καθηγήτρια μου βάζει διαφορετικές ασκήσεις από τους άλλους, οπότε δεν νομίζω πως έχω πρόβλημα. Δε θέλω να περηφανευτώ μιας και όλοι λίγο πολύ γνωρίζουν αγγλικά, απλά απαντώ. Ευχαριστώ πολύ!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλά. Αν και δεν έχω πάρει το lower ακόμα (δυστυχώς), στα δοκιμαστικά lower παίρνω 99/100 και στο σχολείο μου η καθηγήτρια μου βάζει διαφορετικές ασκήσεις από τους άλλους, οπότε δεν νομίζω πως έχω πρόβλημα. Δε θέλω να περηφανευτώ μιας και όλοι λίγο πολύ γνωρίζουν αγγλικά, απλά απαντώ. Ευχαριστώ πολύ!


Μια χαρά τότε! Μέσα στην επόμενη χρονιά φαντάζομαι θα μπορέσεις να πάρεις και το Lower για τυπικούς λόγους. Μόνο η απόφαση μένει (η οποία πρέπει να ομολογήσω ότι είναι μεγάλη)!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλημέρα!

Το σχολείο μου έβγαλε ανακοίνωση πως όλοι οι απόφοιτοι του λυκείου έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν δωρεάν (διαμονή, σίτιση, φοίτηση στη χώρα) στην Πατριαρχική Ορθόδοξη Θεολογική σχολή στο Τορόντο η οποία συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο Saint Paul της Οτάβα. Είναι κανένας που έχει πάει στον Καναδά ή γνωρίζει αν είναι καλά εκεί; Το περιβάλλον της χώρας πώς είναι; Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν ανεκτίμητη.

Εάν είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις τη ζωή σου σε αυτόν τον τομέα και δεν έχεις θέμα με το πολύ κρύο και την μοναξιά θα είσαι οκ :)

Βέβαια όπως ανέφερε και ένα άλλο παιδί πιο πάνω , θα είσαι ιερέας στην ελληνική κοινότητα οπότε η μοναξιά δεν θα είναι τόσο μεγάλο θέμα. Αν αντέχεις να είσαι μακρυά από τους δικούς σου, πήγαινε ,είναι μια καταπληκτική ευκαιρία.

Αν δεις ότι δεν σου αρέσουν τα πράγματα εκεί γυρνάς πίσω ,οποτε η απόφαση πλέον είναι δική σου :)
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ευχαριστώ απείρως για τις απαντήσεις όλων σας. Θα το σκεφτώ σοβαρά, μιας και έχω αρκετό καιρό μπροστά μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top