Μαθηματικό και οικονομικά

mitsos14

Νεοφερμένος

Ο mitsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ειμαι μαθητής τρίτης λυκείου στο δεύτερο πεδίο. Πρόσφατα αποφάσισα ότι θέλω σε πρώτο επίπεδο να ασχοληθώ με τα μαθηματικά και μετά να κατευθυνθω προς τα οικονομικά. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ειναι προτιμότερο να σπουδάσω σε ένα κλασικο μαθηματικό τμήμα (πχ ΑΠΘ, λογω Θεσσαλονίκης) ή να μπω στη ΣΕΜΦΕ, που είναι πιο πρακτική και ίσως βοήθησει περισσότερο? Ή μήπως δεν έχει μεγαλη διαφορά όπου και να πάω? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ειμαι μαθητής τρίτης λυκείου στο δεύτερο πεδίο. Πρόσφατα αποφάσισα ότι θέλω σε πρώτο επίπεδο να ασχοληθώ με τα μαθηματικά και μετά να κατευθυνθω προς τα οικονομικά. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ειναι προτιμότερο να σπουδάσω σε ένα κλασικο μαθηματικό τμήμα (πχ ΑΠΘ, λογω Θεσσαλονίκης) ή να μπω στη ΣΕΜΦΕ, που είναι πιο πρακτική και ίσως βοήθησει περισσότερο? Ή μήπως δεν έχει μεγαλη διαφορά όπου και να πάω? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Η ερώτηση είναι αντέχεις τα υπόλοιπα μαθήματα φυσικού & μηχανικού ;
Διότι τα μισά σου μαθήματα πρωτού επιλέξεις τελικά κατεύθυνση θα είναι στυλ θερμοδυναμική,μηχανική,ηλεκτρομαγνητισμός,ηλεκτρονικά,οπτική,κυματική κ.α.

Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά και τα μαθηματικά και δεν θες σε καμία περίπτωση να μπλεχτείς με φυσικές επιστήμες θα σου πρότεινα να πας μαθηματικό . Εξάλλου η Σεμφε είναι 5 χρόνια και δεδομένου οτι συνδυάζει τα 2 πιο δύσκολα τμήματα,καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό...Δεν αξίζει εαν δεν γουστάρεις τρελά.

Εαν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις και ενα ευρύ υπόβαθρο επιστημονικών κυρίως γνώσεων που καλύπτει φυσική & μαθηματικά(επίσης βιολογία και χημεία) τότε πήγαινε σεμφε. Το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστείς κάποιο μεταπτυχιακό καθώς όπως είπα το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά γενικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos14

Νεοφερμένος

Ο mitsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι αντέχεις τα υπόλοιπα μαθήματα φυσικού & μηχανικού ;
Διότι τα μισά σου μαθήματα πρωτού επιλέξεις τελικά κατεύθυνση θα είναι στυλ θερμοδυναμική,μηχανική,ηλεκτρομαγνητισμός,ηλεκτρονικά,οπτική,κυματική κ.α.

Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά και τα μαθηματικά και δεν θες σε καμία περίπτωση να μπλεχτείς με φυσικές επιστήμες θα σου πρότεινα να πας μαθηματικό . Εξάλλου η Σεμφε είναι 5 χρόνια και δεδομένου οτι συνδυάζει τα 2 πιο δύσκολα τμήματα,καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό...Δεν αξίζει εαν δεν γουστάρεις τρελά.

Εαν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις και ενα ευρύ υπόβαθρο επιστημονικών κυρίως γνώσεων που καλύπτει φυσική & μαθηματικά(επίσης βιολογία και χημεία) τότε πήγαινε σεμφε. Το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστείς κάποιο μεταπτυχιακό καθώς όπως είπα το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά γενικό .
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα μου όσον αφορά τη ΣΕΜΦΕ δεν είναι τόσο τα υπόλοιπα μαθήματα (δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη Φυσική, καλούλα είναι). Πιο πολύ με δυσκολεύει το γεγονός ότι θα πρέπει να αλλάξω πόλη και γενικά θα ήθελα να σπουδάσω στην πόλη μου (κάτι που σημαίνει ότι πάω για κλασικό μαθηματικό). Το ερώτημα είναι αν αξίζει να κατέβω στη ΣΕΜΦΕ απλά επειδή είναι πιο πρακτική και άρα ίσως εντάσσει πιο πολύ τα οικονομικά στο πρόγραμμά της, αλλά από ότι κατάλαβα μου εξήγησες οτι δεν είναι μεγάλη η διαφορά, αφού το παιχνίδι παίζεται στο μεταπτυχιακό, το οποίο φυσικά και θα γίνει μετά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα μου όσον αφορά τη ΣΕΜΦΕ δεν είναι τόσο τα υπόλοιπα μαθήματα (δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη Φυσική, καλούλα είναι). Πιο πολύ με δυσκολεύει το γεγονός ότι θα πρέπει να αλλάξω πόλη και γενικά θα ήθελα να σπουδάσω στην πόλη μου (κάτι που σημαίνει ότι πάω για κλασικό μαθηματικό). Το ερώτημα είναι αν αξίζει να κατέβω στη ΣΕΜΦΕ απλά επειδή είναι πιο πρακτική και άρα ίσως εντάσσει πιο πολύ τα οικονομικά στο πρόγραμμά της, αλλά από ότι κατάλαβα μου εξήγησες οτι δεν είναι μεγάλη η διαφορά, αφού το παιχνίδι παίζεται στο μεταπτυχιακό, το οποίο φυσικά και θα γίνει μετά.

Well το γεγονός οτι είναι 5ετης σχολή ,το οτι δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα εαν θα ασχοληθείς σε πανεπιστημιακό επίπεδο με την φυσική και οτι θες να δείς κυρίως μαθηματικά & οικονομικά καθώς και οτι θες να μείνεις σπίτι σου παραπέμπει πράγματι να σπουδάσεις μαθηματικά ή οικονομικά .

Τώρα απο εκεί και πέρα εξαρτάται με τι μαθηματικά θες να ασχοληθείς . Εαν θες να δεις όλο το φάσμα και να εμβαθύνεις πολύ πήγαινε εννοείται μαθηματικό . Ειδάλλως ενα τμήμα οικονομικών με κατάλληλα μαθήματα επιλογής θα σου δώσουν πολύ καλό υπόβαθρο,ειδικά εαν συνεχίσεις σε μεταπτυχιακές σπουδές που όπως φαίνεται αυτό έχεις σκοπό να κάνεις .

Μην νομίζεις αρκετά μαθήματα που έχει το μαθηματικό είναι πολύ ειδικευμένα και μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ καθόλη την διάρκεια της ζωής σου . Είναι ωραία σαν γνώσεις ,αλλά μέχρι εκεί. Εννοώ δηλαδή οτι εαν δεν ασχολείσαι με ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα πιθανών ακαδημαϊκό δεν θα βρίσκεις ιδιαίτερη χρησιμότητα ή εφαρμογή . Απο το μαθηματικό θα γίνεις άσσος λοιπόν στα μαθηματικά(ή τουλάχιστον θα μάθεις περισσότερα περι αυτών) αλλα δεν σημαίνει οτι θα είσαι η καλύτερη λύση σε κάθε πρόβλημα που αφορά τα οικονομικά διότι δεν θα τα έχεις μελετήσει σε τόσο βάθος .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μαθηματικό έχει πολλά οικονομικά μαθήματα που μπορείς να επιλέξεις πάντως, το έχουν κάνει και φίλοι μου που θέλουν σαν εσένα να κινηθούν προς τα εκεί. Εγώ τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, αλλά γούστα είναι αυτά. :P
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ σωστή την σκέψη που έχεις αφού το μαθηματικό θα σε βοηθήσει πολύ στην οικονομική επιστήμη αλλά θεωρώ πιο σωστή κίνηση να βγάλεις ένα οικονομικό τμήμα ΑΣΟΕΕ να απασχοληθείς επαγγελματικά ως οικονομολόγος κάπου και σε δεύτερο χρόνο βγάζεις ένα μαθηματικό τμήμα ενώ παράλληλα μπορείς με μεταπτυχιακό να εξειδιευτείς στον οικονομικό τομέα που θέλεις.

Και ο Χρήστος που έκανε αναλύσεις για τις πανελλαδικές τα προηγούμενα χρόνια στο forum τέλειωσε ΑΣΟΕΕ πρώρα (από ότι ξέρω με πολύ καλό βαθμό και τώρα σπουδάζει μαθηματικό).

ΣΕΜΦΕ μακριά . Η συγκεκριμένη σχολή φτιάχτηκε επί ΠΑΣΟΚ εποχής Αρσένη για να καλύψει την έλλειψη του διδακτικού προσωπικού στο Πολυτεχνείο. Είναι σχολή φούσκα στην οποία για πολλά χρονια δεν έβγαινες ούτε μαθηματικός, ούτε φυσικός, ούτε μηχανικός τώρα δώσανε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα αλλά είναι ένα κράμα από επιστήμες που προσωπικά δε βρίσκω λόγο ύπαρξης συγκεκριμένης σχολής.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα μιλήσω ως Μαθηματικός και πιθανόν μελλοντικός (θέμα μηνών) επαγγελματίας στον κλάδο Risk Analysis/Credit Risk-Financial Analysis. Aγαπητέ φίλε μην μπεις στο τρυπάκι "θα κάνω και οικονομικά για να κονομήσω".

Σπούδασε με το καλό Μαθηματικά, χτίσε βάσεις και σε κάποιο μεταπτυχιακό ακόμη και στο Μαθηματικό (θα πρότεινα εξωτερικό για πολλούς λόγους και διετές να σου βγει ο πάτος) θα είσαι σε θέση να παίζεις μπάλα ακόμη και σε προχωρημένα θέματα Οικονομετρίας, Ανάλυσης Ρίσκου χωρίς να έχεις σπουδές σε αυτούς τους τομείς. Δεν έχει σημασία αν πάς στο απλό Μαθηματικό ή στο Μαθηματικό με σαντυγί (ΣΕΜΦΕ). Σημασία έχει να σπουδάσεις Μαθηματικά. Μην κολλάς στους τίτλους αλλά στο ζουμί της ιστορίας.

Ένα εφαρμοσμένο πρόβλημα στατιστικής είναι το κάτωθι:

Να δειχθεί ότι αν yTAy και yTBy είναι ταυτοδύναμες τετραγωνικές μορφές, όπου το διάνυσμα y ακολουθεί την κανονική κατανομή Ν(0,Ι), Ι είναι ο μοναδιαίος πίνακας, τότε είναι ανεξάρτητες αν και μόνο αν ΑΒ = 0. (Σημ. Α,Β είναι δυο συμμετρικοί πίνακες)

Τελικά που είναι το φαντασμαγορικό πιασάρικο εφαρμοσμένο παίδες; Πέστε μου..
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos14

Νεοφερμένος

Ο mitsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.

Βρίσκω πολύ σωστή την σκέψη που έχεις αφού το μαθηματικό θα σε βοηθήσει πολύ στην οικονομική επιστήμη αλλά θεωρώ πιο σωστή κίνηση να βγάλεις ένα οικονομικό τμήμα ΑΣΟΕΕ να απασχοληθείς επαγγελματικά ως οικονομολόγος κάπου και σε δεύτερο χρόνο βγάζεις ένα μαθηματικό τμήμα ενώ παράλληλα μπορείς με μεταπτυχιακό να εξειδιευτείς στον οικονομικό τομέα που θέλεις.

Και ο Χρήστος που έκανε αναλύσεις για τις πανελλαδικές τα προηγούμενα χρόνια στο forum τέλειωσε ΑΣΟΕΕ πρώρα (από ότι ξέρω με πολύ καλό βαθμό και τώρα σπουδάζει μαθηματικό).

ΣΕΜΦΕ μακριά . Η συγκεκριμένη σχολή φτιάχτηκε επί ΠΑΣΟΚ εποχής Αρσένη για να καλύψει την έλλειψη του διδακτικού προσωπικού στο Πολυτεχνείο. Είναι σχολή φούσκα στην οποία για πολλά χρονια δεν έβγαινες ούτε μαθηματικός, ούτε φυσικός, ούτε μηχανικός τώρα δώσανε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα αλλά είναι ένα κράμα από επιστήμες που προσωπικά δε βρίσκω λόγο ύπαρξης συγκεκριμένης σχολής.
Έχεις δίκιο φίλε, απλά από το πεδίο μου δεν έχω πρόσβαση στις σχολές οικονομικών. Λάθος μου που δεν πήρα ΑΟΘ, αλλά τότε δεν ήξερα και τι θέλω να κάνω. Μάλλον χλομό να ξαναδώσω πανελλήνιες, επομένως σκέφτομαι να πάω εκεί με πρώτη βάση τα μαθηματικά, τα οποία μου αρέσουν πολύ.

Θα μιλήσω ως Μαθηματικός και πιθανόν μελλοντικός (θέμα μηνών) επαγγελματίας στον κλάδο Risk Analysis/Credit Risk-Financial Analysis. Aγαπητέ φίλε μην μπεις στο τρυπάκι "θα κάνω και οικονομικά για να κονομήσω".

Σπούδασε με το καλό Μαθηματικά, χτίσε βάσεις και σε κάποιο μεταπτυχιακό ακόμη και στο Μαθηματικό (θα πρότεινα εξωτερικό για πολλούς λόγους και διετές να σου βγει ο πάτος) θα είσαι σε θέση να παίζεις μπάλα ακόμη και σε προχωρημένα θέματα Οικονομετρίας, Ανάλυσης Ρίσκου χωρίς να έχεις σπουδές σε αυτούς τους τομείς. Δεν έχει σημασία αν πάς στο απλό Μαθηματικό ή στο Μαθηματικό με σαντυγί (ΣΕΜΦΕ). Σημασία έχει να σπουδάσεις Μαθηματικά. Μην κολλάς στους τίτλους αλλά στο ζουμί της ιστορίας.

Ένα εφαρμοσμένο πρόβλημα στατιστικής είναι το κάτωθι:

Να δειχθεί ότι αν yTAy και yTBy είναι ταυτοδύναμες τετραγωνικές μορφές, όπου το διάνυσμα y ακολουθεί την κανονική κατανομή Ν(0,Ι), Ι είναι ο μοναδιαίος πίνακας, τότε είναι ανεξάρτητες αν και μόνο αν ΑΒ = 0. (Σημ. Α,Β είναι δυο συμμετρικοί πίνακες)

Τελικά που είναι το φαντασμαγορικό πιασάρικο εφαρμοσμένο παίδες; Πέστε μου..
Αρχικά σου εύχομαι καλή επιτυχία με αυτό που θα ασχοληθείς, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Όσον αφορά τα οικονομικά, δεν τα βλέπω σαν τρόπο να βγάλω λεφτά, αλλά τα θεωρώ ως καλύτερη και πιο ενδιαφέρουσα λύση από το να ασχοληθώ π.χ. με την εκπαίδευση. Χαίρομαι πολύ που μου λες ότι το σημαντικό είναι σε πρώτη φάση να μάθω μαθηματικά. Αυτό που επιπλέον θέλω να σε ρωτήσω, είναι αν μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις μια προσωπική άποψη για τη ΣΕΜΦΕ. Ο fockos πιο πάνω δεν έγραψε και τα καλύτερα πράγματα για αυτήν και θέλω να μάθω αν συμφωνείς μαζί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αρχικά σου εύχομαι καλή επιτυχία με αυτό που θα ασχοληθείς, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Όσον αφορά τα οικονομικά, δεν τα βλέπω σαν τρόπο να βγάλω λεφτά, αλλά τα θεωρώ ως καλύτερη και πιο ενδιαφέρουσα λύση από το να ασχοληθώ π.χ. με την εκπαίδευση. Χαίρομαι πολύ που μου λες ότι το σημαντικό είναι σε πρώτη φάση να μάθω μαθηματικά. Αυτό που επιπλέον θέλω να σε ρωτήσω, είναι αν μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις μια προσωπική άποψη για τη ΣΕΜΦΕ. Ο fockos πιο πάνω δεν έγραψε και τα καλύτερα πράγματα για αυτήν και θέλω να μάθω αν συμφωνείς μαζί του.

Oι Μαθηματικοί δυστυχώς δεν έχουν και τόση καλή προτίμηση σε κλάδους της οικονομίας λόγω είτε ανταγωνισμού είτε ζηλοφθονίας από τον κλάδο των Οικονομολόγων και λοιπών άσχετων που κρίνουν πολύ φθηνά τέτοιου τύπου σπουδές. Μην ακούτε τι λέει ο καθένας που "έχει πάντα έναν φίλο να δουλεύει στα Οικονομικά". Υπάρχουν άλλοι κλάδοι στο interface Οικονομικών-Οικονομίας ή Στατιστικής που προτιμούνται έναντι των Οικονομολόγων αλλά με βάση ειδικές γνώσεις σε προγραμματισμό. Δεξιότητες να γράφεις κώδικα (ένα είδος λατζέρη) για να δίνεις λύσεις έτοιμες στον Οικονομολόγο ή MBA προϊστάμενο. Kαλό ε; :playboy:Θα σου πρότεινα να μην ακούς τι λέει ο κάθε Φώκος. Ο Φώκος είναι γιατρός και δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει. Ξεκίνα με το καλό Μαθηματικά (δεν έχει σημασία αν είναι ΣΕΜΦΕ ή το απλό Τμήμα).

Ως απόφοιτος απλού Τμήματος με φίλους από τη ΣΕΜΦΕ δεν έχω διαπιστώσει κάποια ουσιώδη διαφορά σε βασικές ενότητες. Η διαφορά είναι στο κερασάκι της τούρτας. Βέβαια και οι φίλοι αυτοί από τη ΣΕΜΦΕ δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάπως αυτές τις επιπλέον γνώσεις γι' αυτό και κάνουν επιπλέον σπουδές (κυρίως εξωτερικό).

Το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ παρέχει μεγάλη γκάμα των σύγχρονων μαθηματικών, στα πρότυπα "technomathematik" (engineering mathematics) αλλά όχι σε βάθος θεωρητικής θεμελίωσης. Αυτό είναι λογικό καθώς αν έκαναν και την ανάλογη θεωρητική θεμελίωση η σχολή θα είχε βασικό χρόνο λήψης πτυχίου τα 20 χρόνια. Οπότε είναι στην δική σου ιδιοσυγκρασία αν θέλεις να ξεκινήσεις από τα κάτω προς τα πάνω (θεμέλια --> εφαρμογές) ή απλά να μελετήσεις μια σειρά μαθηματικών θεωριών και τις εφαρμογές τους (ΣΕΜΦΕ).

Θα μπορούσες να χτίσεις ένα καλό βασικό πρόγραμμα σε θεωρητικές ενότητες των εφαρμοσμένων μαθηματικών έστω και από το Μαθηματικό Τμήμα και στα τελευταία έτη σπουδών ή και στο μεταπτυχιακό να εξειδικευτείς σε κάποιο Τμήμα Μαθηματικών πάλι του εξωτερικού όμως! Θα σου πρότεινα αυτή τη λύση γιατί στα μεταπτυχιακά προγράμματα Μαθηματικών του εξωτερικού δίνεται σημαντική ποσόστωση στον προγραμματισμό (~70%) επί των ασκήσεων και εξετάσεων, projects κλπ. To να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στα Οικονομικά ή Πληροφορική, δηλαδή σε άλλο Τμήμα, πάντα θα σε ακολουθεί η "ταμπέλα" του πρώτου πτυχίου. Θα είσαι "μαθηματικός με ειδίκευση" χωρίς να είσαι ο κανονικός επιστήμονας της άλλης επιστήμης. Εμβαθύνοντας αντιθέτως στα Μαθηματικά μπορείς να αποκτήσεις δεξιότητες:
- μαθηματική ευελιξία για την σύγχρονη μαθηματική επιστήμη σε κάθε τομέα εφαρμογής της
- ικανότητες εύρεσης λύσεων σε πολύπλοκα προβλήματα
- εκπόνηση επιστημονικών μελετών
- δεξιότητες προγραμματισμού και μαθηματικής ανάλυσης των γραφημάτων
- ικανότητες για software developing
- μέσω ειδικών μαθημάτων από την Βελτιστοποίηση/Μαθηματικός Προγραμματισμός ή/και Στατιστική, μπορείς να κατανοείς εύκολα τις Οικονομικές θεωρίες (βλ. θεωρία κινδύνου στην μικροοικονομία, έννοια πιθανότητας ουδέτερου κινδύνου)
- στα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια δίνεται η δυνατότητα επιλογής μαθημάτων από άλλα Τμήματα χωρίς να αλλοιώνεις την βασική σου επιστήμη
- οι 2ετές σπουδές στα Μαθηματικά δίνουν περισσότερες cognitive skills από ότι ένα 9μηνο μεταπτυχιακό στο Finance από κάποιο -igston University της Αγγλίας
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ σωστή την σκέψη που έχεις αφού το μαθηματικό θα σε βοηθήσει πολύ στην οικονομική επιστήμη αλλά θεωρώ πιο σωστή κίνηση να βγάλεις ένα οικονομικό τμήμα ΑΣΟΕΕ να απασχοληθείς επαγγελματικά ως οικονομολόγος κάπου και σε δεύτερο χρόνο βγάζεις ένα μαθηματικό τμήμα ενώ παράλληλα μπορείς με μεταπτυχιακό να εξειδιευτείς στον οικονομικό τομέα που θέλεις.

Και ο Χρήστος που έκανε αναλύσεις για τις πανελλαδικές τα προηγούμενα χρόνια στο forum τέλειωσε ΑΣΟΕΕ πρώρα (από ότι ξέρω με πολύ καλό βαθμό και τώρα σπουδάζει μαθηματικό).

ΣΕΜΦΕ μακριά . Η συγκεκριμένη σχολή φτιάχτηκε επί ΠΑΣΟΚ εποχής Αρσένη για να καλύψει την έλλειψη του διδακτικού προσωπικού στο Πολυτεχνείο. Είναι σχολή φούσκα στην οποία για πολλά χρονια δεν έβγαινες ούτε μαθηματικός, ούτε φυσικός, ούτε μηχανικός τώρα δώσανε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα αλλά είναι ένα κράμα από επιστήμες που προσωπικά δε βρίσκω λόγο ύπαρξης συγκεκριμένης σχολής.

Τα μόνα μαθήματα που βρίσκω άκυρα στο πρόγραμμα σπουδών της Σεμφε είναι της μηχανικής . Τα οποία μάλλον υπάρχουν επειδή είναι ενας συνδυασμός αυτού που λές περί βόλεμα και για επαγγελματικά δικαιώματα που αφορούν υπογραφές σε αντίστοιχες μελέτες (λογικά προνόησαν όταν με το καλό πάρουν τα αντίστοιχα δικαιώματα). Γενικά πάντως το πτυχίο υπάρχει και στο εξωτερικό σε μερικά πανεπιστήμια, υπό τον τίτλο Engineering Mathematics & Physics . Επίσης εαν δεν κάνω λάθος και στην Κρήτη υπάρχει αντίστοιχα τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών . Ανεξάρτητα τον λόγο δημιουργίας νομίζω οτι είναι απαραίτητο να υπάρχουν τέτοια τμήματα γιατί προσφέρουν διεπιστημονικές γνώσεις . Όπως λέει και ο nPb δεν είναι σε όλες τις χώρες και σε όλες τις βιομηχανίες τα πράγματα ρόδινα . Οι μαθηματικοί με κλασσική εκπαίδευση είναι άριστοι για διδασκαλία και ακαδημαϊκή δουλειά αλλά σε πρακτικό επίπεδο σου κοστίζουν $$$ τα οποία δεν αναλογούν σε αυτά που έχουν να προσφέρουν και τις περισσότερες φορές δεν έχουν ιδέα της μορφής του προβλήματος που λύνουν που σε διαβεβαιώ μπορεί να είναι πολύ σημαντικό αυτό . Αυτό ισχύει πλην των οικονομικών επιστημών βέβαια που νομίζω είναι με το παραπάνω επαρκής οι γνώσεις τους . Είναι δύναμη τους,διότι πολύ διαφορετικά στην φύση προβλήματα αντιμετωπίζονται μαθηματικώς με τον ίδιο τρόπο άλλα και αδυναμία τους καθώς σε επίπεδο φυσικής υλοποίησης αυτών των μαθηματικών περιγραφών μπορεί να υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί . Επομένως κάποιος που αγαπά τα μαθηματικά, εάν δεν υπήρχαν αυτά τα τμήματα ή και τα μεταπτυχιακά προγράμματα θα ήταν αναγκασμένος να μείνει άνεργος ,γιατί θα μάθαινε αποκλειστικά θεωρία ή να αλλάξει επιλέξει κάποιο άλλο επάγγελμα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
καλησπερα ποια θεωρειτε οτι θα εχει υψηλοτερα μορια το μαθηματικο ιωαννινων η της καστοριας?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
βγηκε μαθηματικο καστοριας?
Ποιος θα παει καστορια για να σπουδασει μαθηματικα?
βγαλτε και μαθηματικο αλιαρτου μετα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
βγηκε μαθηματικο καστοριας?
Ποιος θα παει καστορια για να σπουδασει μαθηματικα?
βγαλτε και μαθηματικο αλιαρτου μετα

Ε πάντα υπάρχουν μαζικοί σαβουροπελάτες που πάνε σε ότι να' ναι τμήματα για σπουδές. Να δουλεύουν οι τοπικές οικονομίες με τα σκυλάδικα, τα γυμναστήρια, οι οίκοι ανοχής κλπ.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ε πάντα υπάρχουν μαζικοί σαβουροπελάτες που πάνε σε ότι να' ναι τμήματα για σπουδές. Να δουλεύουν οι τοπικές οικονομίες με τα σκυλάδικα, τα γυμναστήρια, οι οίκοι ανοχής κλπ.


μεγαλη κουβεντα ειπες αλλα δεν θα συζητησω και θα αλλαξω θεμα
οικους ανοχης στα γιαννενα δεν ειχαμε :P
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας του πει κάποιος επιτέλους ότι σοβαρά μπουρδέλα πέρα απ'την Αθήνα καμία άλλη πόλη δεν έχει στην Ελλάδα.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ας του πει κάποιος επιτέλους ότι σοβαρά μπουρδέλα πέρα απ'την Αθήνα καμία άλλη πόλη δεν έχει στην Ελλάδα.




μην απαντήσεις npb είναι παγίδα

θα το κάνει ο @Devil για σένα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα έλεγα για τη Θεσσαλονίκη..επειδή το έμαθα από τον Μπουτάρη. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top