Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) ΕΚΠΑ

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Aladdin,συγγενής μου πλέον 28 ετών ήθελε να επιλέξει το ΜΙΘΕ και να ασχοληθεί με την φιλοσοφία των κοινωνικών επιστημών και συγκεκριμένα της οικονομικής επιστήμης,τελικά επέλεξε να σπουδάσει οικονομικά και να κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία στον συγκεκριμένο τομέα.
Πλέον σπουδάζει ΜΙΘΕ ως δεύτερο πτυχίο απλά και μόνο από μεράκι.
Συμφωνώ οτι είναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα σχολή αλλά δεν ξέρω τι διεξόδους θα έχεις :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Da_nae

Νεοφερμένος

Η Da_nae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό και φυσικά δεν το συζητάω σε καμία περίπτωση για πρώτη σχολή. Σκέφτομαι να περάσω Φ.Π.Ψ και με κατατακτήριες να μπω Μ.Ι.Θ.Ε αντί μεταπτυχιακού. Οι γνώσεις που προσφέρει έχω ακούσει πως είναι σφαιρικές και συμβάλλουν στην γενικότερη παιδεία του ατόμου. Δεν είναι μόνο η επαγγελματική αποκατάσταση που παίζει ρόλο.. :)

Σας ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ποιο αντικειμενο σε ενδιαφερει? Γιατι τη μια λες φπψ και την αλλη φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Da_nae

Νεοφερμένος

Η Da_nae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είναι λίγο περίεργο.. Αν και έχω επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση, δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή της χρονιάς για να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα. Είμαι εξίσου καλή και στις δύο κατευθύνσεις, αν εξαιρέσουμε τα μαθηματικά που υστερώ κατά πολύ και δεν μου αρέσουν κι όλας. Οπότε αν και τρελαίνομαι να διαβάζω θεωρητική φυσική, στο κομμάτι των μαθηματικών θα ήμουν άσχετη κι έτσι δεν θα έβγαζα τη σχολή. Τονίζω πως μου αρέσει το ίδιο κι η φιλοσοφία, διότι σχετίζεται εξίσου με την αναζήτηση της γνώσης. Όταν ανακάλυψα λοιπόν το Μ.Ι.Θ.Ε, το οποίο συνδυάζει και τα δύο, σκέφτηκα πως κάποιος έφτιαξε τη σχολή για 'μένα. :P Θετικές επιστήμες με όσο το δυνατόν λιγότερα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δαναη να σου κανω δωρο το Basic Math for Dummies! :P:P

Παντως και στο φπψ βγαινεις φιλολογος χωρις να κανεις πολλα αρχαια, εχει παιδαγωγικα, ψυχολογιες κλπ. Πες μου οτι θελεις φπψ για ν αποφυγεις τ αρχαια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Da_nae

Νεοφερμένος

Η Da_nae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χαχαχα με τσάκωσες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για να περάσω στο ΜΙΘΕ.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με βοηθήσετε πάνω σε μερικά ερωτήματα που έχω.

Προέρχομαι από θετική κατεύθυνση, αλλά παρόλα αυτά, θα ήθελα να γνωρίζω από εσάς τα εξής:

Είναι εύκολη σχολή το ΜΙΘΕ??
Μπορεί κάποιος να περάσει τα μαθήματα, και ιδιαίτερα τα Μαθηματικά και τη Φυσική, σχετικά εύκολα??

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η σχολή χωρίς παρακολούθηση σε κάποια από τα μαθήματα??

Και κάτι ακόμα.
Έμαθα τυχαία ότι ο καθηγητής που σας έκανε Φυσική, έκοβε πάρα πολλούς, αλλά ευτυχώς έφυγε και ήρθε καινούργιος που πέρασε σχεδόν τους πάντες. Ισχύει αυτό??

Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα, σε γενικές γραμμές??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Degen

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγω θελω να κανω μια ασυνηθιστη ερωτηση.Με ποιον τροπο εξεταζονται οι φοιτητες?Π.χ στην εξεταστικη εξεταζεται η κριση και η ικανοτητα τους να κατανοουν το μαθημα η ειναι αποστηθιση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Η Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τμημα και θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιος για να τον ρωτησω για το τμημα. Γενικα μου φενεται πααρα πολυ ενδιαφερων, απλα φοβαμαι λογω το οτι ειμαι της θεωρητικης. Τα θετικα & τα φυσικα μαθηματα ειναι βατα για εναν θεωρητικο με διαβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τμημα και θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιος για να τον ρωτησω για το τμημα. Γενικα μου φενεται πααρα πολυ ενδιαφερων, απλα φοβαμαι λογω το οτι ειμαι της θεωρητικης. Τα θετικα & τα φυσικα μαθηματα ειναι βατα για εναν θεωρητικο με διαβασμα?

Για να ανοικει στο πρωτο πεδιο, λογικα βατα πρεπει να ειναι! Αλλα απο οτι καταλαβα, μαθαινεις κυριως την Ιστορια τους και κανα δυο πραξουλες/νομους και καθαρισες λογικα! :D
Παντως οταν δωσω Πανελληνιες, αν υπαρχει ακομα σιγουρα θα ειναι στις επιλογες μου! :) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευη96

Νεοφερμένος

Η ευη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ημουν στο τμημα αυτο για 1 χρονο και εφυγα.Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα/καμια που θα ηθελε να μπει σε αυτο το τμημα να προειδοποιήσω οτι για πρωτο πτυχιο απλα ειναι "απαραδεκτο" .Η μονη λυση που σου προτασσουν ακομη και οι ιδιοι οι καθηγητες για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η ακαδημαικη καριερα (η οποια στην Ελλαδα δεν γινεται και τοσο αξιοκρατικα) .Καποια μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα(Κοινωνιολογια,Ψυχολογια,Ιστορια του Αρχαιου Κοσμου,Ιστορια της Τεχνης κλπ) ,ωστοσο για εναν θεωρητικο με λιγοστες γνωσεις φιλοσοφιας αλλα με θεληση για φιλοσοφια το μονο που θα κανουν τα μαθηματα ειναι να τον μπερδεψουν.Ακριβως επειδη διδασκονται πολλες διαφορετικου ειδους γνωσεις μαζεμενες οι περισσοτεροι φοιτητες απλα χαονονται απο τις πληροφοριες και γινονται "φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα.Οι εγκαταστασεις ειναι αθλιες και οι καθηγητες οντας απληρωτοι (τουλαχιστον τον περασμενο χρονο) αλλαζαν στη μεση του εξαμηνου.Παρολ'αυτα φαινεται να ειναι οι μονοι που ενδιαφερονται γι αυτο το τμημα επομενως ειναι αρκετα εξυπηρετικοι σχετικα με αποριες,βοηθεια κλπ.Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη.Στο τμημα αυτο απλα παρατηρεις την παρακμη του ελληνικου πανεπιστημιου,την αδιαφορια των κρατικων φορεων και φυσικα το γεγονος της χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".
Στο μεταπτυχιακο ,χωρις να εχω πολλες γνωσεις νομιζω (απο ατομα που εχουν φοιτησει εκει) οτι το προγραμμα "Νους και Εγκεφαλος" ειναι απο τα πιο ποιοτικα και συγχρονα μεταπτυχιακα ανα την Ευρωπη.Αξιζει ειδικα για όσους εχουν 1ο πτυχιο σε Θετικες Επιστημες και ανοιγει πολλους επαγγελματικους δρομους.
Ξαναλεω οτι δεν θελω να αποτρεψω κανενα απο το να δηλωσει τη σχολη αυτη ,ομως ολα αυτα που παραθετω και που αποκομισα απο το τμημα δεν μου τα ειχε πει κανεις πριν μπω :confused: επομενως,θεωρω σωστο να ενημερωσω τουλαχιστον με την δικη μου εμπειρια.

ps.διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος!δεν θεωρω αρκετα ευκολα τα θετικα του μαθηματα,θα τα εκρινα απο μετριας εως υψηλής δυσκολιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ημουν στο τμημα αυτο για 1 χρονο και εφυγα.Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα/καμια που θα ηθελε να μπει σε αυτο το τμημα να προειδοποιήσω οτι για πρωτο πτυχιο απλα ειναι "απαραδεκτο" .Η μονη λυση που σου προτασσουν ακομη και οι ιδιοι οι καθηγητες για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η ακαδημαικη καριερα (η οποια στην Ελλαδα δεν γινεται και τοσο αξιοκρατικα) .Καποια μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα(Κοινωνιολογια,Ψυχολογια,Ιστορια του Αρχαιου Κοσμου,Ιστορια της Τεχνης κλπ) ,ωστοσο για εναν θεωρητικο με λιγοστες γνωσεις φιλοσοφιας αλλα με θεληση για φιλοσοφια το μονο που θα κανουν τα μαθηματα ειναι να τον μπερδεψουν.Ακριβως επειδη διδασκονται πολλες διαφορετικου ειδους γνωσεις μαζεμενες οι περισσοτεροι φοιτητες απλα χαονονται απο τις πληροφοριες και γινονται "φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα.Οι εγκαταστασεις ειναι αθλιες και οι καθηγητες οντας απληρωτοι (τουλαχιστον τον περασμενο χρονο) αλλαζαν στη μεση του εξαμηνου.Παρολ'αυτα φαινεται να ειναι οι μονοι που ενδιαφερονται γι αυτο το τμημα επομενως ειναι αρκετα εξυπηρετικοι σχετικα με αποριες,βοηθεια κλπ.Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη.Στο τμημα αυτο απλα παρατηρεις την παρακμη του ελληνικου πανεπιστημιου,την αδιαφορια των κρατικων φορεων και φυσικα το γεγονος της χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".
Στο μεταπτυχιακο ,χωρις να εχω πολλες γνωσεις νομιζω (απο ατομα που εχουν φοιτησει εκει) οτι το προγραμμα "Νους και Εγκεφαλος" ειναι απο τα πιο ποιοτικα και συγχρονα μεταπτυχιακα ανα την Ευρωπη.Αξιζει ειδικα για όσους εχουν 1ο πτυχιο σε Θετικες Επιστημες και ανοιγει πολλους επαγγελματικους δρομους.
Ξαναλεω οτι δεν θελω να αποτρεψω κανενα απο το να δηλωσει τη σχολη αυτη ,ομως ολα αυτα που παραθετω και που αποκομισα απο το τμημα δεν μου τα ειχε πει κανεις πριν μπω :confused: επομενως,θεωρω σωστο να ενημερωσω τουλαχιστον με την δικη μου εμπειρια.

ps.διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος!δεν θεωρω αρκετα ευκολα τα θετικα του μαθηματα,θα τα εκρινα απο μετριας εως υψηλής δυσκολιας!
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! Καλη συνεχεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abck122

Νεοφερμένος

Η abck122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλή χρονιά σε όλους!
Αγαπητή ευη96 θα ήθελα να σου απαντήσω τα εξής:
Αρχικώς, αναφέρεις οτι ήσουνα στο τμήμα αυτο για ενα χρόνο. Με ποια γνώση ακριβώς εκφέρεις άποψη για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος?Ο ένας χρόνος στο ΜΙΘΕ στο προπτυχιακό πρόγραμμα σου έδωσε τη γνώση για το τι ακριβώς πραγματεύεται το μεταπτυχιακό και τι προοπτικές έχει στην αγορά εργασίας?
Επιπλέον, αναφέρεις την εμπειριά σου απο το ΜΙΘΕ και εγω ως φοιτητής 3ου έτους στο ΜΙΘΕ μπορώ να κάνω διάλογο μαζί σου και να εκφέρω άποψη. Η μόνη αλήθεια που αναφέρεις στο μήνυμά σου είναι σχετικά με τις απαράδεκτες εγκαταστάσεις του ΜΙΘΕ. Συμφωνώ απόλυτα οτι δεν είναι εικόνα πανεπιστημίου αυτή. Ποια είναι όμως εικόνα?Αυτή της φιλοσοφικής αθηνών που τα χαρτιά υγείας και τα σκουπιδία είναι μέσα στα αμφιθέατρα?
Γενικά, πρέπει να σου πω οτι υπάρχει μια κατηγορία φοιτητών οι οποίοι δηλώνουνε ενα τμήμα στο μηχανογραφικό τους μόνο και μόνο απο τον τίτλο του. Ακριβώς αυτό έκανες και εσυ και γι αυτο έχασες εναν χρόνο απο τη ζωή σου σε λάθος σχολή. Όφειλες ως υποψήφια φοιτήτρια του ΜΙΘΕ πριν καν το δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου, να μπεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστήμιου και να διαβάσεις τον αναλυτικό οδηγό σπουδών του τμήματος στον οποίο αναφέρονται ολα τα μαθήματα, τα περιεχόμενα αυτών κλπ. Πρέπει επίσης να σου πω οτι σύμφωνα με το μαιλ σου είναι πασιφανες οτι για εσενα τα βασικά κριτήρια επιλογής μια σχολής είναι:
οι εγκαταστάσεις του τμήματος
η υπαρξη κυλικειου εντος της σχολης, κλπ.
Θα πάρω κάποιες φράσεις σου και πάνω σε αυτές θα απαντήσω:

"φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα= που να δεις κατι φιλολογους της πλακας που εκτος απο παπαγαλια κανουνε και κοπιες τα βιβλια και τα ανοιγουνε στη ψυχρα μεσα στα αμφιθεατρα που δινουνε εξετασεις και ΟΧΙ στις αιθουσες του ΜΙΘΕ που εχουνε 4 επιτηρητες πανω απο τα κεφαλια μας

οι καθηγητες οντας απληρωτοι= στα 3 χρονια που ειμαι στο ΜΙΘΕ δεν μας ειπε κανενας καθηγητης οτι ειναι απληρωτος. ολοι οι καθηγητες ειναι μονιμοι ΔΕΠ και μισθοδοτουνται κανονικα. οι μονοι επι συμβασει διδασκοντες ειναι ο καλοσπυρος, λεκκα κλπ.

Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη= το τμήμα ειναι μολις 2 λεπτα με τα ποδια απο την οδο ταξιλου στα ιλισια. μεσα στη καρδια της πολης. ακριβως στη πυλη επι της ταξιλου, δηλαδη 2 λεπτα απ το ΜΙΘΕ εχει φουρνο, απο τον οποιο μπορεις να παρεις οτι θες..

τμημα χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".= προφανως και εσυ μεσα στην απελπισια σου για να μεινεις Αθηνα και επειδη δεν ειχε μορια να περασεις σε αλλα τμηματα του εκπα, δηλωσες το μιθε, πηγες σε αυτο, κοπηκες σε ολα τα μαθηματα και τωρα λες οτι εφταιγε το τμημα.. να σε ενημερωσω οτι φετος ο πρωτος φοιτητης στο ΜΙΘΕ μπηκε με βαθμολογια πανω απο 19,000 μορια. ο δε τελευταιος με 13,000+

διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος= βεβαια. τι πιο παραλογο απ το να διδαχθεις φυσικη σε καθγητικη σχολη που ανηκει και στη σχολη θετικων επιστημων. μεχρι και οι νηπιαγωγοι και οι δασκαλοι κανουνε φυσικη και μαθηματικα.. ελεος... οφειλες να μπεις στον οδηγο σπουδων του τμηματος και να δεις τι μαθηματα διδασκονται στο τμημα.

Κλεινοντας, θελω να πω πως το Τμημα Ιστοριας και Φιλοσοφιας της Επιστημης (πρωην ΜΙΘΕ), είναι ενα εξαιρετικό τμήμα αντίστοιχο του οποίου υπαρχει στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. όποιος και οποια εχει μερακι και ορεξη για ιστορια και φιλοσοφια μπορει να δηλωσει το τμημα. Το ιδανικο δε, ειναι οτι μεσα σε τοση ιστορια και φιλοσοφια, υπαρχουνε και μαθηματα οπως ψυχολογια, νευροεπιστημες, τεχνητη νοημοσυνη κλπ που σε κανουνε να δεις επιστημες τις οποιες δεν θα ειχες τη δυνατοτητα να δεις σε κανενα αλλο ελληνικο φιλοσοφικο-ιστορικο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michel_AnGeLo

Νεοφερμένος

Ο Michel_AnGeLo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.

Είμαι απόφοιτος του τμήματος ιατρικής του ΑΠΘ και σκέφτομαι επειδή θα είμαι στην Αθήνα για αρκετά χρόνια(>5) για ειδικότητα, να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για ΜΙΘΕ αποκλειστικά για δικούς μου λόγους ας τους πούμε πνευματικούς. Έχω ψάξει αρκετά τη σχολή και νομίζω ότι με ελκύει. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει το τμήμα ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση μιας και επαγγελματικά θα ασχοληθώ ξεκάθαρα με την ιατρική (αν και ένα 2ο πτυχίο ποτέ δεν ξέρεις που θα χρησιμεύσει απλά δεν έχω κάποιες τέτοιες βλέψεις).

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φοιτητές ή αποφοίτους του τμήματος κάποια πράγματα π ρωτήθηκαν μερικώς και προηγουμένως αλλά δεν απαντήθηκαν:
α)Κατά πόσο θα μπορώ να τα πάω καλά με τα μαθήματα στην εξεταστική δεδομένου ότι δύσκολα θα μπορώ να παρακολουθώ σχεδόν το οτιδήποτε λόγω νοσοκομειακής εργασίας; Με μόνο οδηγό το σύγγραμμα είμαι οκ ή είναι απαραίτητο να παρευρίσκομαι; Αυτό είναι βασικό γιατί θέλω μεν το 2ο πτυχίο και τη σχολή αλλά λόγω δουλειάς θα το βλέπω σαν ένα προσωπικό διάβασμα πέραν του διαβάσματος της ειδικότητας.
β)Πτυχιακή πάνω στο 1ο πτυχίο μου είναι δυνατό να γίνει; Φαντάζομαι πως ναι απ' ότι είδα και από τα προηγούμενα ποστ.

Λάβετε υπόψη ότι δεν με τρομάζει ο όποιος όγκος των μαθημάτων και επιπλέον προέρχομαι από θετική κατεύθυνση με κλίση σε μαθηματικά-φυσική (προσωπική χρονίζουσα λόξα με ολυμπιάδες,μετάλλια κτλ.).

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ποιες είναι οι δυνατότητες πρακτικής άσκησης; Εννοώ, πώς μπορεί κάποιος να κάνει την πρακτική του από εδώ; Σε τι τομείς; Κάποιος μου είχε πει ότι έκανε πρακτική στην μεθοδολογία των videogames. Τι ξέρετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olganicole

Νεοφερμένος

Η olganicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια,
ηθελα να ρωτησω για τη σχολη. Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις γιατι πρεπει να κανω το μηχανογραφικο μου μεχρι 15/07 και οπως καταλαβαινετε επειγομαι. Ήθελα να μάθω αν τα θετικα μαθηματα της σχολης ειναι δυσκολα ως προς την κατανοηση. Ερχομαι απο θεωρητικη και στο παρελθον οι επιδοσεις μου στα σχετικα μαθηματα ηταν μετριες στην καλυτερη των περιπτωσεων. Μπορω λοιπον να ανταπεξελθω στον φορτο των μαθηματων αυτων ή ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ υψηλος ;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια,
ηθελα να ρωτησω για τη σχολη. Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις γιατι πρεπει να κανω το μηχανογραφικο μου μεχρι 15/07 και οπως καταλαβαινετε επειγομαι. Ήθελα να μάθω αν τα θετικα μαθηματα της σχολης ειναι δυσκολα ως προς την κατανοηση. Ερχομαι απο θεωρητικη και στο παρελθον οι επιδοσεις μου στα σχετικα μαθηματα ηταν μετριες στην καλυτερη των περιπτωσεων. Μπορω λοιπον να ανταπεξελθω στον φορτο των μαθηματων αυτων ή ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ υψηλος ;
Ευχαριστω εκ των προτερων


Ποιες άλλες σχολές σκέφτεσαι;
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια,
ηθελα να ρωτησω για τη σχολη. Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις γιατι πρεπει να κανω το μηχανογραφικο μου μεχρι 15/07 και οπως καταλαβαινετε επειγομαι. Ήθελα να μάθω αν τα θετικα μαθηματα της σχολης ειναι δυσκολα ως προς την κατανοηση. Ερχομαι απο θεωρητικη και στο παρελθον οι επιδοσεις μου στα σχετικα μαθηματα ηταν μετριες στην καλυτερη των περιπτωσεων. Μπορω λοιπον να ανταπεξελθω στον φορτο των μαθηματων αυτων ή ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ υψηλος ;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Δυστυχώς δεν ξέρω με απόλυτη σιγουριά, όμως από τη στιγμή που εδώ και χρόνια υπάρχει και στη θεωρητική, σίγουρα οι καθηγητές θα το λαμβάνουν υποψη όπως και σε άλλες σχολές που παρόμοια πράγματα συμβαίνουν. Νομίζω ότι τα ξεκινούν σχεδόν από την αρχή και ασχολούνται κυρίως με τον απειροστικό λογισμό.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γεια,
ηθελα να ρωτησω για τη σχολη. Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις γιατι πρεπει να κανω το μηχανογραφικο μου μεχρι 15/07 και οπως καταλαβαινετε επειγομαι. Ήθελα να μάθω αν τα θετικα μαθηματα της σχολης ειναι δυσκολα ως προς την κατανοηση. Ερχομαι απο θεωρητικη και στο παρελθον οι επιδοσεις μου στα σχετικα μαθηματα ηταν μετριες στην καλυτερη των περιπτωσεων. Μπορω λοιπον να ανταπεξελθω στον φορτο των μαθηματων αυτων ή ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ υψηλος ;
Ευχαριστω εκ των προτερων


Να ξέρεις ότι δεν είναι μια συνηθισμένη σχολή, έχει πολλές ιδιαιτερότητες!
Καταρχάς, επαγγελματικά δεν θα έχεις πολλές επιλογές πέρα από τον τομέα της έρευνας, αλλά αυτό είναι θέμα δικό σου (το πόσο σημαντικό θεωρείς αυτό το κομμάτι).
Κατά τα άλλα όμως, στο πρόγραμμα σπουδών θα συναντήσεις πράγματα σχεδόν από κάθε αντικείμενο της ανθρώπινης σκέψης (φιλοσοφία, βιολογία, φυσική, μαθηματικά, πολιτική επιστήμη, ιατρική) που εγώ το βρίσκω καταπληκτικό. Το επίπεδο δυσκολίας των πιο δύστροπων από αυτές (π.χ μαθηματικά) είναι αρκετά βατό (έως και εύκολο) επειδή σκοπός δεν είναι να μάθεις μαθηματικά ή φυσική στο ΙΦΕ, αλλά να ασχοληθείς με αυτά σε επίπεδο ιστορικό, φιλοσοφικό, μεθοδολογικό.

Η γνώμη μου είναι ότι αν δε σε ενδιαφέρει η επιστήμη ιστορικά/φιλοσοφικά και με δεδομένο ότι δεν έχεις πολλές επαγγελματικές διεξόδους, μάλλον δεν θα ήταν καλή επιλογή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top