Ομιλείτε Ελληνικά

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
'Εχετε απορίες για το πως γράφονται καποιες λέξεις ή για το πως πρέπει να συντάξετε μια πρόταση? ρωτήστε εδώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ρωτήστε, ρωτήστε!! Μ' αρέσουν αυτά! (Πώς φαίνεται από χιλιόμετρα η θεωρητική)
:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ άμα έχω καμιά ορθογραφική απορία πάντως βάζω τις 2 εκδοχές στο google και κοιτάω το count.
Είχα απο μικρός πρόβλημα με την ορθογραφία και τα άτιμα τα greeklish δε βοηθάνε. Επίσης μου φαίνεται οτι με το πληκτρολόγιο κάνω πολύ περισσότερα λάθη απο ότι με το στυλό. Το έχει παρατηρήσει κανεις άλλος αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κι εγώ το κάνω αυτό με το google, χεχχεχεχεχε.....
Για το άλλο που λες σε εμένα ισχύει μάλλον το ανάποδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μέτρον ʼριστον όχι Πάν... :) Sorry για το off topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Μέτρον ʼριστον όχι Πάν... :) Sorry για το off topic!

:hmm: εγώ πάλι γιατί νομίζω πως μα χαρά σωστά το έγραψε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ?
Μήπως να το στείλουμε στην ανάλογη κατηγορία περί συντακτικού/ ορθογραφίας? :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Κι εγώ το κάνω αυτό με το google, χεχχεχεχεχε.....
Για το άλλο που λες σε εμένα ισχύει μάλλον το ανάποδο!
Δυστύχως γίνεται και εμένα το ανάποδο και έτσι και δεν προσέξω γράφω τερατουργήματα με το στυλό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ απο την άλλη, ανοίγω το Word, γράφω τη λέξη στη δική μου διάλεκτο :whistle: και κάνοντας δεξί κλικ, τη βλέπω ορθογραφημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou :
:hmm: εγώ πάλι γιατί νομίζω πως μα χαρά σωστά το έγραψε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ?
Μήπως να το στείλουμε στην ανάλογη κατηγορία περί συντακτικού/ ορθογραφίας? :book:
Sorry και απο μένα για το off. Σωστά το είπε η KAKH ΕΠΙΡΡΟΗ. Για επιβεβαίωση, γοογλιστε τη φράση ''ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχει επικρατήσει να λέμε Παν Μέτρον ʼριστον, however δεν έχει λογική αυτό, ρωτήστε όποιον φιλόλογο θέλετε για να σας το επιβεβαιώσει.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Έχει επικρατήσει να λέμε Παν Μέτρον ʼριστον, however δεν έχει λογική αυτό, ρωτήστε όποιον φιλόλογο θέλετε για να σας το επιβεβαιώσει.. ;)

Σε αξιόπιστη πηγή μας παραπέμπεις...έτυχε να συζητώ με νεαρή φιλόλογο τις προάλλες, η οποία προσπαθούσε να με πείσει πως το γνωστό σε όλους εν οίδα ότι ουδέν οίδα του Σωκράτη έχει λάθος επικρατήσει έτσι...και πως το original είναι κάπως αλλιώς, χωρίς όμως να θυμάται να μου πεί πως :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Οκ, άστους φιλόλογους ούτε εγώ τους πολυπάω :P, εξήγησέ μου που κολλάει το παν στην πρόταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ρε παιδια το παν συμαινει παντώς, το συμαντηκοτερο στιχειο μιας καταστασεως κτλ

εμενα μου κολλαει χωρις ομως να ειμαι συγουρη...θα μπορουσε ομως να συμαινει στα παντα το μετρο ειναι το σωστο :hmm: στα παντα πρεπει να χεις μετρο...ενω ενα μετρον αριστοω τι θα συμαινει? απλα το μετρο ειναι το σωστο...δεν ξερω ισως μαθετε και πειτε μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
"Μέτρον άριστον"
Μία άλλη φράση που μας έρχεται από τον αρχαιολληνικό κόσμο, ένα γνωμικό, όπως λέμε που κρύβει γνώση και σοφία και που –δυστυχώς- καταταλαιπωρείται στα χείλη μας.
Γιατί ταλαιπωρείται; Γιατί οι αιώνες που πέρασαν του προσέθεσαν στην αρχή τη λέξη «παν». Έτσι το ακούμε συχνά «Παν μέτρον άριστον». Δεν είναι όμως κάθε μέτρο άριστο, αλλά το μέτρο είναι άριστο.
Γιατί η γλώσσα δεν είναι εξωτερική υπόθεση, ένα εργαλείο (όπως λένε επιπόλαια μερικοί). Γλώσσα είμαστε εμείς με όλη μας την πνευματική περιουσία μας.

Δηλαδή ορθό είναι να αποφεύγει κανείς τις ακρότητες και τις υπερβολές, και να αναζητεί και να βρίσκει σε κάθε πράξη του, σε κάθε ενέργειά του τις ποιοτικές εκείνες αναλογίες που (επιβάλλει) υπαγορεύει (η κανονικότητα) το μέτρο.
Μεγάλο κέρδος εκείνων που στη ζωή τους έχουν την αίσθηση του μέτρου και το αναζητούν. Το αναζητούν στην καθημερινότητα, στην επιστήμη, στην αισθητική, στην ηθική. Οι αρχαίοι Έλληνες έδειξαν το δρόμο. Το «Μέτρον άριστον» είναι από τα πιο όμορφα που μας άφησαν.
Αποδίδεται μάλιστα στον Κλεόβουλο, ο οποίος ταξίδεψε σε πολλά μέρη. Ήταν σοφός και ποιητής. Συνέθεσε τραγούδια, αινίγματα, γρίφους. Διέπρεπε με αυτά στα συμπόσια. Δικό του λοιπόν το
«Μέτρον άριστον» και όχι το «Παν μέτρον άριστον».
Μέτρον άριστον: Είναι νομίζω ό,τι καλύτερο για τις κοινωνίες των ανθρώπων. Αυτοί ήταν οι
αρχαίοι. Κι αυτή η γλώσσα τους, η γλώσσα μας δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ρε παιδια το παν συμαινει παντώς, το συμαντηκοτερο στιχειο μιας καταστασεως κτλ

εμενα μου κολλαει χωρις ομως να ειμαι συγουρη...θα μπορουσε ομως να συμαινει στα παντα το μετρο ειναι το σωστο :hmm: στα παντα πρεπει να χεις μετρο...ενω ενα μετρον αριστοω τι θα συμαινει? απλα το μετρο ειναι το σωστο...δεν ξερω ισως μαθετε και πειτε μας  :)

νομίζω αυτό είναι :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
"Μέτρον άριστον"
Μία άλλη φράση που μας έρχεται από τον αρχαιολληνικό κόσμο, ένα γνωμικό, όπως λέμε που κρύβει γνώση και σοφία και που –δυστυχώς- καταταλαιπωρείται στα χείλη μας.
Γιατί ταλαιπωρείται; Γιατί οι αιώνες που πέρασαν του προσέθεσαν στην αρχή τη λέξη «παν». Έτσι το ακούμε συχνά «Παν μέτρον άριστον». Δεν είναι όμως κάθε μέτρο άριστο, αλλά το μέτρο είναι άριστο.
Γιατί η γλώσσα δεν είναι εξωτερική υπόθεση, ένα εργαλείο (όπως λένε επιπόλαια μερικοί). Γλώσσα είμαστε εμείς με όλη μας την πνευματική περιουσία μας.

Δηλαδή ορθό είναι να αποφεύγει κανείς τις ακρότητες και τις υπερβολές, και να αναζητεί και να βρίσκει σε κάθε πράξη του, σε κάθε ενέργειά του τις ποιοτικές εκείνες αναλογίες που (επιβάλλει) υπαγορεύει (η κανονικότητα) το μέτρο.
Μεγάλο κέρδος εκείνων που στη ζωή τους έχουν την αίσθηση του μέτρου και το αναζητούν. Το αναζητούν στην καθημερινότητα, στην επιστήμη, στην αισθητική, στην ηθική. Οι αρχαίοι Έλληνες έδειξαν το δρόμο. Το «Μέτρον άριστον» είναι από τα πιο όμορφα που μας άφησαν.
Αποδίδεται μάλιστα στον Κλεόβουλο, ο οποίος ταξίδεψε σε πολλά μέρη. Ήταν σοφός και ποιητής. Συνέθεσε τραγούδια, αινίγματα, γρίφους. Διέπρεπε με αυτά στα συμπόσια. Δικό του λοιπόν το
«Μέτρον άριστον» και όχι το «Παν μέτρον άριστον».
Μέτρον άριστον: Είναι νομίζω ό,τι καλύτερο για τις κοινωνίες των ανθρώπων. Αυτοί ήταν οι
αρχαίοι. Κι αυτή η γλώσσα τους, η γλώσσα μας δηλαδή.

αυτο παντως σωστο μου ακουγεται...με μπερδεψατε και θα την σκουρινω την ανταυγια να σωθω... emufear απο που ειναι αυτο? παντως αυτο ειναι το σωστο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αυτό είναι το σωστό, αλλά ξέχασα το site που το βρήκα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Αυτό είναι το σωστό, αλλά ξέχασα το site που το βρήκα. :(


Το βρήκες εδώ... www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/ periodiko15/Danieissao/danieissao.html

θα κάνω πάντως και γω την έρευνα μου και θα σας πω...
χρόνια τώρα το ακούω και το χρησιμοποιώ με το "παν" πακέτο, γνωρίζοντας ότι "παν" σημαίνει "κάθε"
Λεεί λοιπόν το συγκεκριμένο άρθρο, "Δεν είναι όμως κάθε μέτρο άριστο, αλλά το μέτρο είναι άριστο"
Σόρρυ αλλά διαφωνώ :P
Κάθε φορά που χρησιμοποιείς μέτρο είναι άριστο άρα "κάθε μέτρο είναι άριστο"!

ουφ... εδώ σηκώνει πολύ φιλοσοφία το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το μέτρο είναι μοναδικό σαν υπόσταση. Δεν υπάρχουν πολλά.. Ένα είναι! :)

Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας, το site αυτό το βρήκα κατά τύχη. Αλλά αν ανατρέξεις στα αρχαία συγγράματα, δεν υπάρχει πουθενά το παν.

Φιλικά! :)

(Εγώ φταίω που σου έβαλα +1 στο κάρμα! :P Grrrr! :P :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λοιπόν....
με μια γρήγορη αναζήτηση γιατί δεν έχω και χρόνο για εκτενέστερο ψάξιμο βρήκα ότι...

Τον 6ο αιώνα π.Χ. ο ηγεμόνας της πόλης της Λίνδου ήταν ο Κλεόβουλος, ένας από τους Επτά Σοφούς της αρχαιότητας, η ρήση του οποίου Παν Μέτρον ʼριστον είχε αναγραφεί στους Δελφούς και χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα.
Η φράση του σημαίνει καθετί που γίνεται με μέτρο είναι το καλύτερο!


αυτα....  :P

editγια ψάξε λίγο τον φίλο μας τον σοφό Κλεόβουλο από την Λίνδο και θα το βρεις το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top